banner51

Siyah Bantlı Engelliler Günü Yürüyüşü

Şişli Engelli Dernekleri Platformu adı altında bir araya gelen kuruluşlar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde "Engelleri Kaldıralım Yürüyüşü" gerçekleştirdi. Şişli Meydanı’nda saat 11.00’ de toplanan grup üyeleri “Bugüne kadar konuştuk dinleyen olmadı. Şimdi de susuyoruz pankartlarımız konuşsun” diyerek ağızlarına siyah bantlarla kapatarak sessiz yürüyüş gerçekleştirdiler.

Siyah Bantlı Engelliler Günü Yürüyüşü
Şişli Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen yürüş sırasında, “Sevgi her engeli aşar” “Engelliye sizde engel olmayın” “Kaldırımları engel olmaktan çıkarın o bize yeter” yazılı dövizlerle Mecidiyeköy’e yürüdüler. Şişli Down Cafe’ de çalışan down sendromlu ve otistik gençler de yürüyüşe destek verdi
 
Mecidiyeköy’de grup adına basın açıklamasını okuyan Altı Nokta Körler Derneği üyesi Mahmut Keçeci   “Sürekli değiştirilen sağlık kurulu raporu kriterleri, dünya sağlık örgütü normları ile sabitlenmelidir. Tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi görme engellilerin bilgisayar ve mobil aygıtlarda kullandıkları ekran okuyucu programlar beyaz baston ve engellilerin kullandığı yaşam desteği gibi cihazlar sarf malzemeleri ile medikal gereksinimler ücretsiz sağlanmalıdır. Biran önce kamuya açık alanlar, toplu taşıma araçları, binalar engelsiz, güvenli ve erişilebilir hale getirilmelidir” dedi.
 
“ÇOCUKLARIMIZA BAKIP GÜLÜYORLAR, BUGÜN BİZE YARIN ONLARA”
 
Bedensel ve zihinsel engelli kızı Burcu Gül ile eyleme gelen Cemile Gül
 
“Çocuğum hem bedensel hem de fiziksel özürlü. Kızım 2.5 aylıktan beri özürlü. Şimdi 25 yaşında. En büyük sorunumuz özürlüler için üst geçidimiz yok. Kızımı sırtımda taşıyorum. Sonra arabasını taşıyorum. Özürlü asansörleri yok. Ben bunların düzeltilmesini istiyorum. İnsanlar bakarken hayvana bakar gibi bakıyorlar. Yadırgıyorlar. Çocuklarımıza baktıkları zaman gülüyorlar. Arkadan konuşuyorlar. Benim tasvip etmediğim, yadırgadığım şey. Bugün bize yarın onlara olmayacağı ne malüm. Anneyiz yani. Karşınızdaki insanın destek vermesi lazım ama öyle destek yok” dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER