Sivil ve Demokratik Bir Anayasa Temenni Ediyoruz

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, kuvvetler ayrılığı ilkesinin devleti oluşturan kurumların çatışması olmadığını belirtti. Alkan, "Hukukun üstün olduğu, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerinin öne çıktığı, evrensel hukuk ilkelerinin dikkate alındığı sivil ve demokratik bir anayasa yapılması temennimizdir." dedi.

Sivil ve Demokratik Bir Anayasa Temenni Ediyoruz

Yargıtay'ın yeni Başkanı Ali Alkan düzenlenen törenle mazbatasını eski başkan Nazım Kaynak'ın elinden aldı. Alkan törende yaptığı konuşmada, 38 yıllık meslek yaşantısından sonra 144 yıllık bir yüksek mahkeme olan Yargıtay'ı temsil ve yönetmek gibi 'onurlu ve ağır bir yükün' altına girdiğini vurgulayarak, görevi devraldığı, yaş haddinden emekli olan Nazım Kaynak'ın da yargıya ve Yargıtay'a bugüne kadar sunduğu hizmetlerin asla unutulmayacağını belirtti.

Yasama, yürütme ve yargının, kuvvetler ayrılığı ilkesine göre ve anayasanın çizdiği sınırlar içerisinde faaliyetlerini yürüttüklerini, tarafsızlık ve bağımsızlığın ise yargı erkinin vazgeçilmez en temel ilkeleri olduğunu aktaran Alkan, "Biz dün olduğu gibi bugün ve yarın da tarafsızlık ve bağımsızlıktan ödün vermeyeceğiz. Ayrıca kuvvetler ayrılığı ilkesinin devleti oluşturan kurumların çatışması olmadığını da belirtmek isterim. Hukukun üstün olduğu, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerinin öne çıktığı, evrensel hukuk ilkelerinin dikkate alındığı sivil ve demokratik bir Anayasa yapılması temennimizdir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER