Sivas'ta 'Özgecan Aslan' Eylemi

Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesi, Sivas’ta bazı sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Sivas'ta 'Özgecan Aslan' Eylemi
Sivas’ta faaliyet gösteren kadın sivil toplum örgütleri, kent meydanında bir araya gelerek Özgecan Aslan’ın öldürülmesine tepki gösterdi. Yaklaşık 300 kişilik grup daha sonra "Hepimiz Özgeyiz, Özgecanız", "Kadına uzanan eller kırılsın" ve "Kadına şiddete hayır" sloganları atarak Atatürk Anıtı’na yürüdü. Burada grup adına konuşan Sivas 58 Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Asuman Tuz, Özgecan Aslan’ı öldürenleri şiddetle kınadıklarını söyledi. Tuz, bu tür vahşetlerin bir daha yaşanmasını istemediklerini belirterek, "Bu insanlık suçlarının, kadın cinayetlerinin, şiddetin önüne geçilmesi için caydırıcı yasalar yapılmasını istiyoruz. Kadın cinayetlerinin, tecavüz ve tacizlerin faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Haklarımızla, varlığımızla yaşamak istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Tüm siyasilerimizi göreve davet ediyoruz. Artık hiçbir can yanmasın, artık hiçbir Özgecanımız canından olmasın" dedi.
 
Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Şube Başkanı Nurten Yanalak ise bu tür suçları işleyenlere en ağır cezaların verilmesi gerektiğini belirterek, "Özgecan’ı unutmayacağız" dedi. Özgecan Aslan anısına Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okuyan grup, daha sonra buraya karanfil bıraktı.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER