Sivas'ta Çöpten Elektrik Üretimi Başlıyor

Sivas Belediyesi tarafından bir süre önce temeli atılan çöpten enerji üretim tesisi, eylül ayında hizmete girecek.

Sivas'ta Çöpten Elektrik Üretimi Başlıyor
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımları ile bir süre önce temel atma töreni gerçekleştirilen çöpten enerji üretim tesisinde çalışmalar devam ediyor. Belediye Başkanı Sami Aydın ile başkan yardımcıları 10 bin eve ve 30 bin kişiye enerji sağlaması planlanan çöpten enerji üretim tesisi inşaatındaki çalışmaları yerinde inceledi.
 
EYLÜL AYINDA SİVAS’IN ÇÖPÜ ENERJİYE DÖNÜŞECEK
 
Tesisle ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Sami Aydın, çöp alanını ıslah ederek yer altına döşenen borularla bu alanda oluşan metan gazlarını topladıklarını belirterek, ’’Buradan elektrik enerjisi elde edeceğiz. Aşamalı olarak 1.4 megabaytla başlayıp, 4 megabayta kadar bu artarak devam edecek. 4 megabaytta 30 bin nüfuslu bir şehrin enerjisini karşılayacak bir potansiyele ulaşacak. Böyle bir alanın ıslah edilmiş olması, buranın daha sonra yeşil bir alana dönüştürülmesi ve elde edilen ısılardan sera yani tarımla ilgili yatırımlar da yapmak istiyoruz. Eskiden kilometrelerce öteden bu alana yaklaştığınızda kokudan adeta o bölgeye yanaşamazdık. Aynı zamanda çok yangın çıkıyordu. Çok ciddi bir kirlilik oluşturan bölgenin hem kirlilikten kurtarılması hem de ülke ve şehir ekonomisine çok farklı alanlarda katkı sunacak konuma getirilmesi şehrimiz adına büyük bir kazanç olarak görüyoruz. Çöp depolama alanında makineler monte edilmeye başlandı. Makinaların kuruluş aşamasına geçilmiş durumda. Eylül ayının sonuna kalmadan burada enerji üretimine başlamış olacağız" dedi.
 
Başkan Aydın ve beraberindekiler daha sonra yapımı devam eden Özgecan Hanımlar Kültür Merkezi ve diğer yatırımları da yerinde gezerek incelemelerde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER