Sivas'ta Aile Hekimleri İş Bıraktı

Sivas’ta Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi aile sağlığı merkezi çalışanları, çalışma koşullarına tepki göstermek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Sivas'ta Aile Hekimleri İş Bıraktı
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı SES üyeleri, aile hekimlerinin cumartesi günü nöbet tutmasını öngeren uygulamayı protesto etmek amacıyla 1 günlük iş bırakma kararı aldı. İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaparak uygulamaya tepki gösteren sendikaya, Türk Tabipler Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği ve Türk Hemşireler Derneği ile bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.
 
’Keyfi nöbet uygulamasına son verilsin’ yazılı pankart açan grup adına basın bildirisini okuyan SES Sivas Şube Başkanı Serkan Çelikgün, "AK Parti hükümetinin övünerek uygulamaya koyduğu aile hekimliği düzeni öncelikle koruyucu sağlık hizmetleri alanında faaliyet yürütmesi gerekirken, aradan geçen 9 yıla rağmen yönetmelik sürekli değiştirilerek vatandaşın sağlık talebi doğrudan doğruya tedavi edici hizmetlere kaydırıldı. Bununla baş edebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet getirilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı. Aile hekimliği düzeni ile halkın sağlığının korunması konusu önceliğini kaybetti, hekimi hastaya mahkum etti. Aile hekimliği düzeni, koruyucu sağlık hizmetlerini değil muayenehaneciliği ön plana çıkardı. Bizler sağlık ve sosyal hizmetler alanında örgütlü sendika, oda ve dernekler olarak; sağlık hizmetin sunan emekçilere dayatılan fazla çalışma ve baskılara karşı bugün hizmet üretmiyoruz" dedi. Yaklaşık 50 kişilik grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER