banner51

Sıvacı, Şehit Ailesine Evini Bağışladı

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fransa’da oturan sıvacı, 38 yaşındaki Ali Dal’ın evini şehit ailesine bağışlamasından insanların olumlu yönde etkilenerek yardım seferberliği başlattığını söyledi. Balkanlıoğlu, "Ali Dal’a buradan hayıra vesile olduğu için çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Sıvacı, Şehit Ailesine Evini Bağışladı
 
Fransa’nın Vienne kentinde oturan aslen Afyonkarahisarlı olan evli ve 3 çocuk babası Ali Dal, geçen Kasım ayında Diyarbakır’da eşi Esra Aydoğdu ile pazar alışverişi yaptığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak şehit olan Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu’nun Ordu’nun Ünye İlçesi’nde oturan ailesine Eskişehir’de dayalı döşeli sıfır dairesinin tapusunu verdi. Bu konuda yayınlanan haberlerden sonra Türkiye’nin dört bir tarafından kutlama telefonları alan Ali Dal duyarlılığı ile takdir topladı. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ali Dal’a "Bu koşullarda sen daireni bağışlıyorsun ama bunu böyle toplumla paylaşalım ki örnek, teşvik olsun" dediğini belirterek, "İkna etmem üzerine o vesileyle ortaya çıktı. Hakikaten iyi ki yapmışız diyoruz. Toplumda olumlu bir yardım konusunda duyarlılık oluşturduk" dedi.
 
"1 DAİRE İLE 9 DÖNÜM FINDIK BAHÇESİ HİBE EDEN VAR"
 
Ali Dal’ı medyadan izleyen çok sayıda kişinin etkilendiğini ve yardım seferberliği başlattığını vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, şehidin Ünye’nin Pelitliyatak Mahallesi’ndeki dışı sıvasız baba evinin bir hayırsever tarafından sıvatılıp onarılacağını, hayırseverlerden birisinin şehit ailelerine 1 daire ile 9 dönüm fındık bahçesi hibe ettiğini belirterek şunları söyledi:
 
"Ali Dal’ın davranışı son derece etkili oldu. Birilerine, ihtiyaç sahiplerine, mağdurlara birşey vermek için çok olması gerekmiyor. Herkesin vereceği muhakkak birşeyler vardır. ’Bu insanlarımızı Ali Dal etkiledi. Bundan sonra çok olumlu tepkiler aldık. Bazı vatandaşlarımız bizi aradı. ’Bu şehidin köydeki evini biz sıvamak istiyoruz’ dediler. Onlardan birisiyle temas kurduk inşallah iklim koşulları düzelir düzelmez o evi güzelce sıvayacak, oturulabilir hale getirecekler. Ayrıca bir vatandaşımız ’Ben bu şehit ailesine dikiş makinası hediye etmek istiyorum’ dedi, makineyi gönderdi teslim ettik. Bir başka vatandaşımız ’Benim 9 dönüm fındık bahçem var mağdur bir şehit ailesine bağışlamak istiyorum’ dedi. O konuda da çalışmamız var inşallah onu da halledeceğiz. Bir inşaat firması sahibi arkadaşımız Perşembe İlçesi’nde deniz manzaralı güzel bir dairesini mağdur bir şehit ailesine hibe etmek istediğini söyledi. Kat mülkiyeti oturum izni alındıktan sonra bu daireyi bir şehit yakınımıza hibe edeceğiz. Buna benzer çok duyarlılık oluştu. Şehit yakınlarına devletimiz de olabildiğince onlara sahip çıkıyor. Allah kimsenin başına vermesin çok zor bir süreç."
 
Vali Balkanlıoğlu, Ali Dal’dan esinlenen hayırseverlerin Ordu’nun en mağdur köylerini tarayıp okul müdürleriyle iletişime geçerek zor durumdaki öğrencilere kıyafet yardımında bulunduğunu, Almanya’da yaşayan Ordulu gurbetçi bir kişinin de sağlık sorunları olan bir ailenin bütün ihtiyaçlarını karşıladığını anlattı. Vali Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:
 
"Hayırsever vatandaşlarımız Ordu’nun en mağdur köylerini tarayıp orada ki köy okul müdürleriyle de iletişime geçerek ekonomik durumları iyi olmayan ailelerin çocuklarına ayakkabı, bot, kıyafetler hediye etti. Buna benzer hayır yapmak konusunda çok olumlu bir akım başlattı. Ali Dal’a buradan hayıra vesile olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Buna benzer toplumsal duyarlılık ve Türkiye genelinde hatta gurbetçi hemşerilerimizde de bir duyarlılık oluşturdu."
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER