banner51

Sinope Rivayetmiş

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, ’Sinop’ adının nereden geldiği ile ilgili bir çok varsayım bulunduğunu belirterek, tarihte Samsun ve Sinop bölgesinde yaşayan Amazon Kraliçesi ’Sinope’nin adının kente verildiği şeklinde rivayet olduğunu söyledi.

Sinope Rivayetmiş
 
Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, kentin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek birçok tarihi ve kültürel potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Sinop’un tarihte birçok medeniyeti ve kültüre ev sahipliği yaptığını söyleyen İl Müdürü Tosun, "Kentin isminin nereden geldiği ile ilgili de birçok rivayet var. Bir varsayıma göre Yunan mitolojisindeki Irmak Tanrısı Aisopos’un güzel kızının adı Sinope’ymiş. Baş tanrı Zeus Sinope’ye aşık olmuş. Kızın isteği üzerine de onu Karadeniz’in en güzel yerine yani bu günkü Sinop’un bulunduğu yere getirmiş. Sinope adı zamanla Sinop’a dönüşmüş. Hititlerden kalma bazı tabletlerde ise burası Hititçe Sinova olarak gösteriliyor. O zamanlarda bile buralara ticaret yapmaya gelen Asurlular ise buraya kendi ay tanrıları olan Sin’in adını vermişler. İlk yerleşen denizcilerin dilindeki isminin ise Sinavur olduğu belirtiliyor" dedi.
 
Bir diğer rivayetin de amazon kadın savaşçılarıyla ilgili olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Tosun, "Amazonlar denen kadın askerlerin yaşadığı bölge Karadeniz bölgesidir. Amazon kadınlar Terme, Samsun ve Sinop’a kadar bu bölgelerde varlıklarını sürdürdükleri belirtiliyor. Sinop antik dönemde bir kültür merkezidir ve aynı zamanda da bir başkenttir. Dolayısıyla Amazonlar Kraliçesi Sinope’nin de Sinop’ta yaşadığı bu bölgede hüküm sürdüğü ve Sinop’un adının da Sinope’den geldiği rivayet edilmektedir. Dolayısıyla Amazonların en çok ağırlıklı olarak yaşadığı bölgenin Sinop olduğu bilinmektedir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER