Sınırda Kırmızı Alarm

Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Suriye tarafından gelen serseri kurşunlar sonucunda biri Türk, ikisi Suriyeli, üç kişinin yaralandığını açıkladı.

Sınırda Kırmızı Alarm

 

çevirmen olarak görev yapan Türk kadının, Kilis Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındığını bildirdi.

Odabaş ayrıca, Türkiye' den Suriye’ye geçişlere izin verilmediğini belirterek, Suriye'deki çatışmalarda yaralanıp, Kilis'e getirilen yaralı 13 Suriyeli'den ikisinin hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi. Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra, Doğan Haber Ajansı, ölü sayısının üçe, yaralı sayısınınsa 17'ye yükseldiğini belirtti.

AA muhabirine konuşan Özgür Suriye Ordusu üyeleri, Kilis ilçesine geçmeye çalışan Suriyelilere Esad güçlerince ateş açıldığını iddia etti.

AP haber ajansı ise Suriyeli güçlerin sınırın diğer tarafından, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bulunduğu kamptaki protestoculara ateş açtığını öne sürdü.

TRT Haber, Suriye tarafından ateş açılması nedeniyle basın mensupları ve sivillerin Kilis'ten Öncüpınar Sınır Kapısı'na gidişine güvenlik güçlerince izin verilmediğini bildirdi.

"YARIN YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR"

Türkiye, yaşanan bu olayın üzerine Suriye konsolosluğunun maslahatgüzarını çağırıp, açılan ateşin durdurulmasını istedi. 

Bu gelişmelerden sonra konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, "10 Nisan kadük oldu. Yarından itibaren yeni bir dönem başlayacak" dedi.

Esad rejiminin kabul ettiği Annan planı, Suriye ordusunun 10 Nisan tarihine kadar kentlerden çekilmesini, 12 Nisan'a kadar da ülkede ateşkes sağlanmasını öngörüyor.

BM-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın yarın Türkiye'ye gelerek, sınır bölgesindeki kamplarda incelemelerde bulunması bekleniyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Fuat Oktay, Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelenlerin sayısının bugün itibarıyla 24 bin 200 olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2012, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER