Simülasyon Aracıyla Kaza Anını Yaşadılar

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü tarafından emniyet kemerinin önemini anlatmak için kente getirdiği simülasyon aracına binenler kaza anında aracın takla atma anını yaşadılar.

Simülasyon Aracıyla Kaza Anını Yaşadılar
 
Düzce Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, emniyet kemerinin önemini anlatmak için kente simülasyon aracı getirdiler. Vatandaşlar emniyet kemeri simülasyon aracına büyük ilgi gösterdiler. Vatandaşlar polislerin yardımıyla araca binip emniyet kemerini taktıktan sonra kaza anında aracın takla atma anını yaşadılar. Trafik polisleri de vatandaşları emniyet kemeri takmaları konusunda uyararak bilgiler verdiler.
 
Trafik kazalarında yaşanan ölümleri azaltmak için eğitim çalışmaları yaptıklarını belirten Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Cengiz Dursun, "Trafik kazalarında yaşanan ölüm ya da yaralanmalar ile trafik kazalarını yüzde 50 azaltmayı hedefliyoruz. Kaza anında meydana gelen o üç saniyelik anı canlı canlı yaşatmak istedik. Bilindiği gibi 50 kilometre hızla seyir halindeyken bir cisme çarptığımızda vücutta ezilmeler oluyor. 90 kilometre hızla gittiğimizde vücudumuzdaki organ kopmaları meydana geliyor. 110 ve 120 kilometre hızda ise iç organlarımızın patlamasına kadar ciddi olaylar meydana gelmektedir. 50 kilometre hızla gidip çarptığımızda vücut ağırlık kütlemizin 36 katı ağırlık vücudumuza biniyor. Emniyet kemeri taktığımızda bu gücü azaltıyoruz" dedi.
 
Emniyet kemeri takmanın kaza anında ne kadar etkili olduğunu simülasyon aracına bindiklerinde daha iyi anladıklarını belirten vatandaşlar ise "Emniyet kemerinin bu kadar önemli olduğunu daha önce fark etmedik. Bu araç sayesinde önemini daha iyi anladık" dediler.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER