Simülasyon Aracına Kurdeleli Açılış

Edirne'de trafik kazalarının en aza indirilmesi ve emniyet kemeri bilinci sağlanması için Edirne Emniyet Müdürlüğü’nce getirilen emniyet kemeri simülasyon aracı, Edirne Vali Dursun Ali Şahin ve protokol üyelerinin kırmızı kurdele kestiği programla tanıtıldı. Öğrencilerin ve gazetecilerin bindirildiği araçta kemer takmanın önemi uygulamalı olarak anlatıldı.

Simülasyon Aracına Kurdeleli Açılış
Edirne Emniyet Müdürlüğü, Trafik, Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, trafik kazalarını en aza indirmek ve emniyet kemeri bilinci oluşturabilmek için Selimiye Meydanı’na emniyet kemeri simülasyon aracı getirdi. Sabah saatlerinde kurulan araç Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ile diğer protokol üyelerinin katıldığı ve kırmızı kurdele kesildiği programla tanıtıma başladı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, İngiltere’de kemer takmadığı için 60 sterlin ceza aldığını ve o günden bu yana kemersiz araç kullanmadığını anlattı. Konuşmaların ardından Vali Şahin ve beraberindekiler kırmızı kurdele keserek aracın tanımını izledi.
 
Protokol koltuklarından bir süre dönen aracı ve içindeki öğrencilerin tepkilerini izleyen Vali Şahin ile Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, emniyet kemeri simülasyon aracına bindi. Emniyet kemerlerini takarak dönen araçla birlikte olası bir kazada yaşananları uygulama olarak gören Vali Dursun ve Gürkan, uygulamanın ardından en kısa mesafelere bile emniyet kemerinin takılması gerektiğini ifade etti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise “Emniyet kemeri can kurtarıyor. Mutlaka takmak gerekiyor. Bunda şehiriçi, şehirlerarası ayrım yapmadan büyük, küçük herkesin takması gerekiyor. Bunun önemini bir kez daha gördük" şeklinde konuştu.
 
GAZETECİLERİ BİNDİRDİ
 
Hemen ardından iki gazetecinin kameralarını elinden alan Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Edirne Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, gazetecileri aracı bindirerek deneyimi yaşamalarını istedi. Gazetecilerin emniyet kemeri simülasyon aracındaki hallerini de Gürkan ve Baştuğ kamera ile görüntüledi. Daha sonra ise gazetecilerle röportaj yaptı.
 
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, özellikle televizyonda yayınlar filmlerde bile kemerin takılı olmadığını kaydederek şunları söyledi:
 
“Film sahnelerinde emniyet kemeri kullanmayanlar için büyük bir eksiklik diyorum. Bu konuda medya yoluyla aydınlatılması ve onların da uyarılması gerekiyor. Filmde olsa mutlaka emniyet kemeri alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor. Sigara alışkanlığını nasıl sağlıyorsak, kemeri de öyle alışkanlık haline getirmek lazım. Çok kısa mesafelerde bile emniyet kemeri takmakta yarar var. Can bizim canımız, canımızın yanında Azrail’i dolaştırmayalım. Azrail’i biz köşede bırakalım. Biz arabamızda kemerle seyahat edelim” dedi.
 
ARACA BİNMEKTEN KORKTU
 
Meydanda toplananlarda araca binerek simülasyonu denedi. Araca binmekten son anda korkarak vazgeçen Gönül Bahar ise normalde kemer taktığını ancak ters dönen araca binmeye çekindiğini ifade ederek, “Araçtan korktum, normalde de kazalardan hep korkarız. O yüzden bende indim. Araç içerisinde sürekli kemer takılıyorum. Yeni araçlarda uyarı sesleri olduğu için bir süre sonra takmak zorunda kalınıyor. Bu güzel bir uygulama” dedi. Simülasyonu yaşayan öğrencilerden Çağla Erdin ise uygulamadan sonra kesinlikle emniyet kemeri takacağını ifade ederek şunları söyledi:
 
“Araç ters döndüğünde biraz korktuk ama bizi korudu. Gerekli bir şey olduğunu şimdi daha iyi anladım. Bundan sonra yolcu olarak bile dindiğimde takacağım. Simülasyonu bile çok kötü, gerçeği olduğunu düşünemiyorum. Ölümle burun buruna olduğunu yeniden fark ettik. Kendi canını düşünmeyen yanındaki ve karşısındakini düşünsün”FOTOĞRAFLI
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER