Simav'da 350 Kişi Kendi İşinin Patronu Oldu

Kütahya’nın Simav İlçesi’nde 350 kişi, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SYDV) başlattığı ’Bireysel Gelir Getirici Proje’ kapsamında kendi işinin patronu oldu. Yanında işçi de çalıştırmaya başlayan çoğunluğu kadınların oluşturduğu yeni patronlar, kurdukları işyerlerinde üretim yaparak aile bütçelerinin yanı sıra ilçe ve ülke ekonomisine de katkı sağlamaya başladı.

Simav'da 350 Kişi Kendi İşinin Patronu Oldu
Simav Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın işsiz gençlere yönelik yaptığı teşvik ve projeler, kadın istihdamının artırılmasında ve kadınların iş hayatına atılmasında önemli rol oynadı. Bireysel Gelir Getirici Proje’nin yaygınlaşmasıyla ilçede kaymakamlığa başvuruda bulunan yaklaşık 350 girişimcinin her birine proje kapsamında 4 yıl ödemeli faizsiz, bin lirası hibe 5 bin lira destek sağlandı. Destekten yararlanan girişimciler ilçe merkezinde tekstil, gıda ve diğer pek çok alanda üretim yaparak kendi işlerinin patronu oldu. Kendi işini kuran girişimciler,vakıftan aldıkları 5 bin lirayı eşit taksitler halinde faizsiz olarak 4 yılda 4 bin lira olarak ödeyecek.
 
Kiraladığı evin iki odasına 3 makine alarak yerleştiren Sibel Kilci (46) şimdi yanında 3 evhanımı çalıştırırak kendi işinin patronu olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kendisine 5 bin TL’lik kredi desteği sağlayan Simav Kaymakamı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Gökhan Gürbüzerol’un yanı sıra vakıf mütevelli heyet üyeleriyle vakıf çalışanlarına teşekkür eden Kilci, "Önceleri işçi olarak başkalarının yanında çalışıyordum. Şimdi kaymakamlığın bana sağladığı destekle kendi işimin patronu oldum. Piyasaya fason olarak iş yeleği dikimi yapıyoruz. Sebep olanlardan Allah razı olsun" dedi.
 
İki çocuk annesi Nurten Minas (41) ise "Arkadaşım sayesinde benim de işim oldu. Kaymakamlığa teşekkür ederim" dedi.
 
Simav Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur (46), "Vakıf olarak vatandaşımıza yardım ederken balık yemesini değil balık tutmasını öğretiyoruz. Şimdi burada verdiğimiz 5 bin TL’lik kredi desteğinin üretime dönüştüğüne tanıklık etmenin gururunu yaşıyorum" dedi. Balamur, son bir yıl da 350 kişiye bu yönde kredi desteği sağladıklarını da kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER