Silvan'da Operasyon Sürüyor; 4 Gözaltı

Diyarbakır’ın, 3 günden bu yana sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan İlçesi’nde güvenlik güçlerinin başlattığı operasyon devam ediyor. Zırhlı iş makineleriyle hendekleri kapatıp, barikatları kaldırmayı sürdüren güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında zaman zaman çatışma çıkıyor. Operasyon devam ederken ilçenin çeşitli semtlerinden aralıklarla silah sesleri duyuluyor.

Silvan'da Operasyon Sürüyor; 4 Gözaltı
Silvan’da cuma günü sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ardından güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlar sürüyor. Feridun, Tekel, Konak ile Mescit mahallerindeki sokak girişlerinde bulunan hendeklerin büyük bölümü kaldırılırken, ateş açan terör örgütü mensuplarına güvenlik güçleri de anında karşılık verdi. Güvenlik güçleriyle terör örgütü mensupları arasında kısa süreli çatışmalar çıkarken, operasyon devam etti.
 
4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG- H) üyelerinin etkisiz hale getirilmesine, kazılan hendeklerin kapatılmasına ve barikatların yıkılmasına yönelik operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, bazı evlere de baskınlar düzenleyerek arama yaptı.
 
Güvenlik güçleri operasyonlar devam ederken Silvan Belediyesi önünde belediye çalışanı Kerem Yılmaz ile Faysal Aksu, Serhan Yüce ve Murat Demir’i gözaltına aldı. Emniyette sorgulanan bu kişilerden Serhat Yüce’nin Dicle Haber Ajansı’nda, Murat Demir’in de Özgür Gün TV’de çalıştığı belirtildi.
 
Bu arada dünden itibaren Silvan’a girmeye çalışan kalabalığa izin vermeyen polis, bugün de ilçeye girmekte ısrar edince polis gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahale sonrası ilçeye girmekten vazgeçen grup Diyarbakır’a döndü.
 
DİYARBAKIR’DA 1 PKK’LI YAKALANDI
 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, merkez Bağlar İlçesi’nde kaçmaya çalışan bir PKK’lının yakalandığı belirtilerek, şöyle denildi:
 
"Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube görevlilerince, bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin önlenmesi ve örgüt mensuplarının yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında; 29.09.2015 günü İlimiz Bağlar ilçesinde çalışma yapan ekiplerimizi fark ederek kaçmaya başlayan bir erkek şahıs kovalama neticesi kontrollü bir şekilde yakalanmıştır. Yakalanan şahsın yapılan üst aramasında 3 adet 7.65 mm tabanca ve tabancaya ait 3 adet şarjör, 22 adet 7.65 mm fişek, 2 adet susturucu ele geçirilmiştir. Yakalanan şahıs bölücü terör örgütü üyesi olmak ve ilimize örgütün dağ kadrosundan eylem yapmak için geldiği şüphesiyle gözaltına alınmış, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce hakkında hazırlanan tahkikat evrakı ile 03.10.2015 günü adli mercilere sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir."
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER