Silopi'de Kayıp Hadep Yöneticileri Anıldı

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 2001 yılından beri kayıp olan Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz, düzenlenen törenle anıldı.

Silopi'de Kayıp Hadep Yöneticileri Anıldı
Silopi’de 25 Ocak 2001 günü evden çıktıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan HADEP yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz için bugün ilçede HDP ilçe binası önünde anma töreni düzenlendi. Anmaya Silopi Belediye Başkanı Emine Esmer, HDP ve DBP ilçe yöneticileri, Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, kayıp yakınları ve vatandaşlar katıldı. Kayıp Tanış ve Deniz’in fotoğraflarının yer aldığı anmada, ’Kayıplar bulunsun, hesap sorulsun’ afişi açıldı. Kayıplar için yapılan saygı duruşu ile başlayan programda babası için yazdığı duygu yüklü şiiri okuyan Ebubekir Deniz’in kızı Ceylan Deniz gözyaşlarını tutamadı.
 
’KEMİKLERİ BULUNSUN’
 
Kayıp Serdar Tanış’ın babası Şuayp Tanış Kürtçe yaptığı konuşmasında, oğlunun kemiklerinin bulunmasını isteyerek, "Kemikleri bulunsaydı, bayramda ziyaret ederdik. Olayın yaşandığı günden bugüne kadar her yeri dolaştım. Her yeri araştırdım, sordum. Türkiye’deki komutan ve parlamenterlere, bakanlara sordum ama elimize bir şey geçmedi" dedi.
 
17 BİN 545 KAYIP
 
Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, TBMM komisyonun yaptığı araştırmaya göre 17 bin 545 kişinin kayıp olduğu belirterek, bu kişilerin faillerinin bulunmasını istedi. Elçi, bu faillerin erken bulunmasını gerektiğini ifade ederek, "Geç gelen adalet, adalet değildir" dedi. Anmaya katılanlar daha sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2015, 16:08
YORUM EKLE

banner47