Silifke Tankını Geri İstiyor

Mersin’in Silifke İlçesi’ndeki Kıbrıs Şehitliği’nde sergilenen tankın, yerinden alınarak Mersin’de yeni açılan Kıbrıs Barış Müzesi’ne götürülmesi tepki çekti. Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Turgut, "Nasıl götürdülerse öylece geri getirecekler" dedi.

Silifke Tankını Geri İstiyor
Silifke İlçesi’ndeki Kıbrıs Şehitliği’nde sergilenen, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kullanılan tank ve zırhlı araçlarla birlikte top arabası, geçen cumartesi günü araçlara yüklenerek Mersin’e götürüldü. Kıbrıs Barış Müzesi’nde sergileneceği bildirilen tankın götürülmesine Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut tepki gösterdi. Başkan yardımcıları Ömer Savar ve Mehmet Kafes ile birlikte tank ve zırhlı araçlarla birlikte top arabasının götürüldüğü Kıbrıs Şehitliği’nde incelemelerde bulunan Başkan Turgut, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın ne anlama geldiğini tüm Türkiye’nin bildiğini belirterek şöyle dedi:
 
"Silifkeliler daha çok iyi biliyor. Çünkü biz o harekatı burada çok daha iyi yaşadık. Benim çocukluğumda iyi hatırlarım. Anılarım hala tazedir. Askerlerimizin buraya taşınması, o dönem yaşanan karartmaları çok iyi hatırlıyorum. 1976 yılında buraya şehitlik yapıldı. 454 şehidimizi simgeleyen mezarlar yapıldı. Mezarların başına ağaçlar dikildi. O dönemden bu zamana kadar bütün törenler burada yapılıyor. Burada o harekattan kalan anılarımız vardı. Bunun başında tank geliyor. Bizim çocukluğumuz o tankın üzerinde geçti."
 
’NASIL GÖTÜRDÜLERSE ÖYLE GERİ GETİRECEKLER’
 
Kendilerinin bilgileri dahilinde olmayan bazı kurumsal yazışmalar sonucunda tank ve diğer askeri araçların Toroslar Belediyesi’ne götürüldüğünü öğrendiklerini belirten Başkan Turgut şöyle devam etti:
 
"Bunlar resmi yolla yapıldığı için bunların önlenmesi de resmi yollarla olur. Nasıl götürdülerse öyle geri getirecekler. Çünkü gidenler yalnızca bizim tank değil, onlar bizim hatıralarımızdır onurumuzdur. Bu şehitlik Orman Müdürlüğü’nün uhdesindedir. Buranın bakım onarım açısından tahsissini istiyoruz. Biz Silifke Belediyesi olarak sahip çıkacağız. Anılarımızı hatıralarımızı koruyacağız. Burası geçmişte nasıl simge haline gelmişse bu simgeyi ömür boyu yaşatacağız."
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER