Sığınmacı Akını Sürüyor

Denizde ölümlere rağmen, çoğunluğu Suriyeli sığınmacıların turistik ilçe Bodrum’a akını sürüyor. Son gelen gruplar arasında küçük çocuklar ve ailelerin fazlalığı dikkati çekti.

Sığınmacı Akını Sürüyor
Umut yolculuğu için en sık tercih edilen yerlerden biri olan Bodrum’da, son bir ayda yolculuk sırasında yaşanan onca ölüm, sığınmacıları durdurmuyor. Güvenlik önlemlerine rağmen Yunan adalarına geçmek için akın akın ilçeye gelen kaçaklar, Bodrum Limanı etrafındaki Neyzen Tevfik ve Cevat Şakir Caddesi’ndeki park ve bahçeleri mesken tuttu. Bodrumlu esnaf ve hayırseverlerin, sığınmacılara yiyecek ve giyecek yardımı yaptığı gözlendi. Bazı kaçakların İngilizce üzerinde ’we came to Syria we help god’ (Suriye’den geliyoruz Allah için yardım edin) yazılı kağıtlar taşıdığı görüldü. Umut yolculuğunda bazı küçük çocukların bebek denilecek yaştaki kardeşlerine sahip çıkması dikkati çekti. Neyzen Tevfik Caddesi’nde çıplak ayakla ve boynundaki emzikle dolaşan 2 yaşındaki Rüya isimli çocuğun, kendisine verilen 1.5 litrelik su şişesini taşımaya çalışması yürek burktu.
 
’AİLEMİN YARISINDAN FAZLASI YOK OLDU’
 
Altı ay önce Halep’ten geldiklerini belirten otomobil tamircisi 34 yaşındaki Kamil Satıra şunları anlattı:
 
"Ülkemizi korumak için iki yıl savaştım. Sonunda kimin için ne için savaştığımı unuttum, insanlıktan çıktık. Ailemin yarısından fazlası yok oldu. İki çocuğumu alıp eşimle birlikte Türkiye’ye geçtim. Arkamızda kan ve gözyaşı, harabe olmuş bir şehir kaldı. Nasıl bu duruma geldiğimizi anlayamadık. Her şey çok hızlı gelişti. Geri dönebileceğimiz bir vatan, toprak kalmadı. Bilmediğimiz insanların işgali altında topraklarımız kana bulandı. Çaresiz Avrupa yoluna düştük. Kendimizi geçtik, bu çocukların hayatı kurtulsun istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER