Şiddetli Yağış Pamukova'da Etkili Oldu

Sakarya’da etkili olan şiddetli yağış ve fırtına, Geyve İlçesi’ne bağlı Bayat ile Kozan Köyü’nde 600 yıllık tarihi çınarı ikiye ayırdı. Fırtına ayva, zeytin, ağaçlarını kökünden sökerken evlerin çatıları uçarken yaklaşık 1500 dönümlük ekili alanda da hasar gördü.

Şiddetli Yağış Pamukova'da Etkili Oldu
Geyve İlçesinde dün saat 15.00 sıralarında etkili olan şiddetli fırtına ve ardından başlayan yağmur ve dolu yağışı, Kozan ile Bayat Köyü’nde etkili oldu. Yaklaşık 10 dakika süren dolu, şiddetli rüzgar ve yağmur Kozan Köyü’nde 600 yıllık olduğu belirtilen çınar ağaçını ortadan ikiye ayırırken, dallar park halindeki bir minibüsün üzerine düştü. Yıllardan bu yana çınar ağacının kavuğunda yuvalanan binlerce arı köye yayılınca köylüler zor durumda kaldı. Köyde elektrik ile telefon direkleri traktörlerin üzerine devrilirken,  birçok evinde çatısı uçtu. Fırtına, bölgede bulunan ayva, zeytin ağaçları ve üzüm bağlarını adeta yerle bir etti. Binlerce dönümlük arazideki ürün, şiddetli rüzgar ve doludan büyük zarar gördü.
 
Kozan Köyü Muhtarı İlhan Üzüm, yaklaşık 10 dakika süren şiddetli rüzgar ve beraberinde gelen şiddetli sağanak yağı ile dolunun köylerine büyük hasar verdiğini belirterek, "Tarihi çınar ağacının dalları minibüsün üzerine düştü, elektrik ve  telefon direkleri devrildi. Köyde bazı evlerin çatılı uçarken arazilerimizdeki mahsuller dolu ve şiddetli rüzgardan büyük zarar gördü" dedi.
 
Bayat Köyü’nde ise üzüm bağlarını yerle bir eden şiddetli rüzgar, yaklaşık 1500 dönüm arazide  ekili bulunan salçalık biber ve zeytin ağaçlarına da zarar verdi. İki köye enerji hatlarında meydana gelen hasardan dolayı elektrik verilemezken, köylüler şiddetli rüzgar, yağmur ve dolunun vurduğu arazilerde ürünlerin zarar görmesinden dolayı devletten yardım beklediklerini söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER