Şiddet Mağduru Kadınlara 24 Saat Hizmet

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği’ne bağlı hizmet veren Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde, “Kadına Yönelik Şiddet Tanı ve Rehabilitasyon Merkezi" Ekim 2013 tarihinden itibaren şiddet mağduru kadınlara hizmet vermeye başladı.

Şiddet Mağduru Kadınlara 24 Saat Hizmet
 
İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 yılı Sosyal İçermeye Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında desteklenen merkez, hizmet vermeye başladığı 2013 yılından bu yana 323 şiddet mağduru kadına hizmet verdi. Merkez bir adli tıp uzmanı, iki uzman psikolog ve bir avukat kadrosu ile şiddet mağduru kadınların rehabilitasyonlarının sağlanması, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için kadına yönelik şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ve davranışların ortadan kaldırılması amacıyla bilgi düzeyinin arttırılması, kadınların hukuki hakları konusunda bilinç düzeyinin arttırılması ve toplumsal cinsiyet bilincin dönüştürülmesi amaçlarıyla hizmet veriyor. Merkezin en önemli özelliği hem hukuki hem de psikolojik destek hizmetinin bir arada bir hastane bünyesinde, adli tıp uzmanı ile işbirliği içinde ülkemizde ilk defa uygulanıyor olmasıdır.
 
Haftanın her günü 24 saat hizmet veren merkeze, fiziksel, cinsel, duygusal ya da ekonomik şiddet mağduru tüm kadınlar başvurabilir. Şiddet mağduru kadınlar bireysel olarak başvurabildikleri gibi, karakollar aracılığıyla ya da hastanede sağlık hizmeti aldıkları birimler tarafından da yönlendirilerek hizmet alabiliyor, hiçbir ön koşul aranmaksızın ve ücret talep edilmeksizin merkeze kabul ediliyor.
 
"GELSİNLER, DESTEK ALSINLAR, YALNIZ OLMADIKLARINI BİLSİNLER"
 
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Kadriye Kart Yaşar, "Hiç bir şart olmadan rahatlıkla merkeze 7 gün 24 saat başvurabilirler. Başvurduklarında da mutlaka olumlu bir destek alacaklar. Gelsinler, destek alsınlar, yalnız olmadıklarını bilsinler. Ne yalnızlar ne de yanlışlar. Şiddeti bir kadın olarak asla tasvip etmiyorum. Ülkemizde maalesef şiddete maruz kalan kadınların oranı oldukça yüksek" dedi.
 
Yaşar, kadınların yaklaşık yüzde 40’nın şiddete maruz kaldığına dikkat çekerek, "Ancak bu kadınların 5’te 1’i destek almak için adli kurumlara başvurabiliyor. Biz bu proje bağlamında, bu merkezin çalışmasını devam ettirerek kadınlarımızın yalnız olmadığını, şiddetin azaltılması amacıyla bizim burada olduğumuzu, onlara her zaman destek olacağımızı vurgulamak istiyorum" diye konuştu.
 
MERKEZE NASIL ULAŞILIR?
 
Şiddet mağduru kadınların önce adli tıbbi değerlendirmesi yapılarak adli raporları düzenlenmekte, psikiyatrik muayene ve tedavi için psikiyatri kliniğine yönlendirilmekte, ayrıca tıbbi tetkik ve/veya tedaviye ihtiyacı olduğu düşünülen olgular ilgili klinik bölümlere sevk ediliyor. Merkez, bir eğitim ve araştırma hastanesi bünyesinde hizmet verdiğinde, bu süreçler çok hızlı bir şekilde yürütülmekte ve zaten mağdur olan kadınlar yeniden psikolojik travmaya uğramadan sağlık hizmetini hızlı bir şekilde alabiliyor. Daha sonra uzman psikolog tarafından psikolojik değerlendirmeleri yapılıyor ve gerekli görülmesi halinde düzenli psikoterapi seansları uygulanıyor.
 
Merkez avukatı tarafından yapılan görüşmelerde ise şiddet mağduru kadınlar yasal mevzuat ve hukuki süreç konusunda bilgilendirilerek, adli yardım alabilecekleri kurumlara yönlendiriliyor. Ayrıca Merkez tarafından toplumsal cinsiyet bilincinin dönüştürülmesi, kadına yönelik şiddet ve türleri, kadınların hukuki hakları, şiddet mağduru kadın olgulara tıbbi yaklaşım konularında şiddet mağduru kadınlara, sağlık ve hukuk çalışanlarına, kolluk kuvvetlerine eğitim seminerleri düzenleniyor.
 
Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği Kadına Yönelik Şiddet Tanı ve Rehabilitasyon Merkezine (0212) 409 11 40 ve (0212) 414 74 88 numaralı telefonlardan ya da www.kadinadestek.gov.tr resmi internet adresinden ulaşılıabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER