banner9

Sezonun İlk Gününde Hamsi Bereketi

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nden av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçıların ağları hamsi ile doldu.

Sezonun İlk Gününde Hamsi Bereketi
 
15 Nisan’da başlayan av yasağıyla gemilerini barınaklarda bekleten balıkçılar, dün gece yarısı av yasağının bitmesiyle birlikte denize açıldı. 4.5 aylık aranın ardından ’Vira Bismillah’ diyerek denize açılan balıkçılar, sabaha kadar Bandırma Körfezinde ağ attı. Balıkçılar günün ilk ışıklarıyla birlikte avladıkları balıkları Bandırma Balık Hali’ne getirdi. Sezonun il gününde hamsi bereketi yaşandı.
 
Bandırma ve Çevresi Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Harun Önen, bölgede etkili olan fırtına nedeniyle balıkçıların gecenin geç saatlerinde avlanmaya başladıklarını belirterek, "İlk günde Bandırma Körfezinde adeta hamsi bereketi yaşandı. Bu yıl sezondan oldukça umutluyuz. Vatandaşlarımız bu yıl bol bol hamsi yiyecek" dedi.
 
Önen, balıkçılardan sürdürülebilir balıkçılık için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uymaları konusunda uyardı.
 
Bandırma Balık Halinde yapılan mezatta ise hamsinin kasası 80 liradan, sardalyenin kasası 60 liradan uskumrunun kasası ise 200 liradan satıldı.
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER