Seyyar Satıcılardan Belediye Önünde Tabutlu Eylem

Adanaa’da Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, seyyar tezgahına zabıtalar tarafından el konulduğu için parasız kalıp intihar ettiği iddia edilen 61 yaşındaki Cemil Bozkuş için boyunlarına ip takıp tabutla belediye önünde eylem yaptı.

Seyyar Satıcılardan Belediye Önünde Tabutlu Eylem
 
Geçtiğimiz hafta seyyar satıcı Cemil Bozkuş, iple kendini asarak yaşamına son verdi. 3 çocuk babası Bozkuş’un cebinden, "Benim ölüm sebebim zabıtalar. Bir cinayet işlendiği zaman bir ekip almaya gelir, bir tablayı almaya on ekip gelir, bu mu adalet" yazılı not çıktı. Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyelerinin sahip çıktığı cenaze defnedildi. Bugün kent merkezindeki İnönü Parkı’nda toplanan seyyar satıcılar, seyyar tezgaha yükledikleri ve üzerine Türk bayrağı serdikleri tabutla Büyükşehir Belediyesi önüne geldi. Burada boyunlarına ip takarak oturma eylemi yapan seyyar satıcılar adına konuşan dernek başkanı Hasan Saylan, zabıtaların seyyar satıcılarla uğraştığını iddia etti. Saylan, "Bu güzel kenti yönetenler işi bırakıp bizlerle uğraşıyor. Adanamıza hizmet yerine bu fakir fukarayla uğraşıyorlar. Koltuklarında oturanlar bizleri anlayamazlar. Yazın sıcağına, kışın soğuğuna aldırmadan evine ekmek götürmeye devam edenler olarak kimsenin bizi ezmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.
 
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı belediye önünde bir süre daha oturma eylemi yapan seyyar satıcılar daha sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER