banner9

Sevgililer Günü'nde Yorgan İğneli Protesto

Bodrum’da biraraya gelen bir grup kadın, kadına yönelik şiddet ve Sevgililer Günü uygulamasını protesto etti. Kadınlar, yoldan geçen kadınlara bez torba içerisinden, yorgan iğnesi geçirilmiş ve üzerinde çeşitli sloganların yazdığı kalp şeklindeki siyah fon kağıtlardan çektirdi.

Sevgililer Günü'nde Yorgan İğneli Protesto
 
Bodrum Kadın Dayanıma Derneği üyesi bir grup kadın, Marina Taksi önünde bir araya gelerek Neyzen Tevfik Caddesi’ni takiben Belediye Meydanı ve ardından İskele Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında yoldan geçen kadınlara, bez torba içerisindeki, yorgan iğnesi geçirilmiş ve üzerinde çeşitli sloganların yazdığı kalp şeklindeki siyah fon kağıtlardan çektirildi. Kadına yönelik şiddeti protesto eden kadınlar kendi yakalarında da, torba içerindekilerde yer aldığı gibi, ’Şiddet aşkla aklanmaz’, ’Öldüren sevgi istemiyoruz’, ’Aşk direniştir, diren bacım’, ’Aşık ol, köle olma’, ’Aşık ol, Kendinden vazgeçme’ şeklinde ifadelerin yazılı olduğu kalp şeklindeki siyah renkteki fon kağıtlardan taktı. Grup adına açıklama yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan "Neden 14 Şubat? 14 Şubat aynı zamanda kadınların öldürülmeye devam ettiği gün. Tecavüze, tacize uğradıkları küfredildikleri, dayak atıldıkları, sokağa atıldıkları gün. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kadının metalaştırıp gelir elde edildiği gün. Sevgililer günü diyerek, kadın bedeni ve cinselliği, aşk üzerinden hediyeler aracılığı ile metalaştırılıyor. Şiddet uğrayıp hem de cinsiyetimiz üzerinden para kazanılmasını protesto ediyoruz. Hediyelerle, güllerde şiddet örtbas edilemez. O güllerin dikenini biliyoruz. Onun için sokaktayız" dedi.
 
Gruptakiler, Bodrum Belediye Başkanlığı’nın düzenlediği Sevgililer Günü etkinliğinin yapıldığı alandan geçip İskele Meydanı’nda yürüyüşlerini sonlandırdı.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2016, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER