Sevgililer Günün Nasıl Ortaya Çıktı?

Bugün 14 şubat sevgililer günü... Yurtta bir çok cadde ve sokak kırmızı süslemelere büründü ve bugün sevgiyi paylaşmak için özel bir gün. Peki Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı? Cevabı haberimizde...

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gün. Peki Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı
 
Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (St. Valentine's Day) olarak biliniyor.
 
Sevgililer Günü’nün tarihinde birçok hikaye ve rivayet mevcut ancak tarihi M.S. 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. Roma İmparatoru 2. Claudius, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklanır ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürülür.
 
M.S. 270 yılının 14 Şubat günü Hıristiyan şehitliğine gömülen  Valentin'e , aradan 226 yıl geçtikten sonra Vatikan,  "aziz" unvanı verir.Valentin'in ölüm günü, böylece Sevgililer Günü olarak tüm dünyaya yayılır.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER