banner51

Sessizliği Ailesini Üzüyor

Antalya’da, 2 yıl önce biyonik kulağının bir parçası olan konuşma işlemcisi kaybolan 4 yaşındaki Aslı Dinler’in annesi Neslihan Dinler, "Biyonik kulak setinin tamamı 40, kaybolan parçası ise 12 bin lira olduğu için taktıramadık ve onun sessizliği bizi kahrediyor" dedi.

Sessizliği Ailesini Üzüyor
 
Gaziantepli olan ve yıllardır Antalya’da yaşayan Emin ve Neslihan Dinler çiftinin doğuştan işitme engelli kızı Aslı’ya, 2012 yılında yapılan ameliyatla biyonik kulak takıldı. Biyonik kulak ile işiten ve konuşmaya başlayan Aslı, geçen yıl Ocak ayında parkta oynarken kulağının arkasındaki konuşma işlemcisi cihaz kayboldu.
 
Ailesi çalındığından şüphelendiği cihazı pahalı olduğu için taktıramazken, yeniden duyma yeteneğini kaybeden Aslı konuşamamaya başladı. Aslı’nın hayatı sessizliğe bürünürken, şoförlük yapan ve işsiz kalan Emin Dinler, eşi ve kızını alarak memleketi Gaziantep’e döndü. Ailesinin yardımıyla Özgürlük Mahallesi’ne yerleşen Emin Dinler iş ararken, anne Neslihan Dinler ise kızının yeniden duyması için yetkililerden yardım istedi.
 
Kızının biyonik kulağının parçasının kaybolması ile duyamadığını ve konuşamadığını belirten Neslihan Dinler, "Kızım doğuştan işitme engelliydi. 2012 yılının Nisan ayında ameliyatla biyonik kulak takıldı ve duymaya başladı. Ancak geçen yıl başında parkta oynarken kulağının arkasındaki cihazın bir parçası kayboldu. O günden sonra kızım duymamaya ve konuşmamaya başladı. Biyonik kulak setinin tamamı 40, kaybolan parçası ise 12 bin lira civarında olduğu için taktıramadık ve onun sessizliği bizi kahrediyor" dedi.
 
Eşinin çalışmadığını ve kızının işitme problemi nedeniyle agresifleştiğini anlatan Neslihan Dinler, "Antalya’da işsiz kalınca eşimle Gaziantep’e geldik. 3 aydır buradayız ama eşim yine iş bulamadı. Kızım şu an 4 yaşında ama hiçbir şekilde bizi duymuyor. Her yere başvurdum ama maalesef sonuç alamadık" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER