banner9

Şenlik Büyük İlgi Gördü

Şile Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen " Tohum Takas Şenliği" büyük ilgi gördü. Katılımcılar yanlarında getirip kayıt altına aldırdıkları doğal tohumların takasını gerçekleştirdiler.

Şenlik Büyük İlgi Gördü
Çok sayıda üretici ve tüketicinin bir araya geldiği “Tohum Takas Şenliği”ne 70 yıldır özenle korunan domates tohumu damga vurdu. Bir vatandaş tarafından ata tohumculuğu geleneği ile saklanarak 11 yıl önce Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne teslim edilen tohum, bahçede bulunmayan farklı bir tohumla takas edildi. Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi de birbirinden farklı özellikleri olan doğal tohumlarıyla katıldı Kurulan  tezgahlarda yörede yetişen doğal ürünler göz doldururken, bazı tezgahlarda eğiticiler tarafından anlatılarak vatandaşlara kendi doğal köy ekmeklerini yapmaları ve pişirilmeleri sağlandı. Ayrıca alanda kurulan Şile Bezi tezgahı şenliğe katılanların ilgi odağı oldu.
 
Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu,  "Köylümüzün üretkenliğini hedefledik ve aynı zamanda turizm potansiyelinden de faydalanarak, sürdürülebilir bir projenin hedefine ulaştık" dedi.
 
Can Tabakoğlu,  topraktan tezgaha aracı kullanmadan direk üreticiden vatandaşa ulaştırılan doğal ürünlerin  Şile’de her Cuma ve Pazar günü Doğal ürünler pazarında sergilendiğini söyledi.  Tabakoğlu, "Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata, dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk, bazı köylerimizde doğal tarımsal üretime başladık. 4’üncüsünü düzenlediğimiz “Tohum Takas Şenliğimizde tohumlar ücretsiz olarak takas edildi.
 
Tohumların takası ile üretim çeşitliliğini arttırıp, tohumlarımızı gelecek nesillere aktaracağız" dedi.
 
Şile Kaymakamı Salih Yüce’de İlçenin önemli marka değerlerinin  Şile Palamudu, Şile Feneri, Şile Kalesi ve Şile Bezi olduğunu belirterek, "Ancak  bunlara yenileri eklendi. Şile Kestane balı artık tescillendi. Bunun yanı sıra Türkiye’de iki adet olan yeryüzü pazarı ve doğal ürünler pazarının İstanbul ayağında olanı Şile’mizde. Bu da bizim için bir markadır" dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Şile Belediyesi Müzik Okulu öğrencilerinin müzik dinletisi beğeniyle izlenirken, katılımcılar yanlarında getirip kayıt altına aldırdıkları doğal tohumların takasını gerçekleştirdiler.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER