Sendikal Mücadeleye Kadın Eli Değmeli

HAK- İş Kadın Komitesi tarafından, üye sendikaların kadın komitelerinin katkılarıyla yürütülmeye başlanan ’Sendikal Harekete Kadın Katılımını Arttırma’ projesi kapsamında 3’üncü Sendikal Kadın Eğitim Programı Denizli’de yapıldı. Eğitim programının açılışına katılan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Sendikal mücadeleye kadın eli değmeli. Toplumun yarısı kadın. Biz proje geliştirip, kaynak ayırıyoruz. Kadınlar da kazanımlarını sürdürülebilir hale getirmelidir" dedi.

Sendikal Mücadeleye Kadın Eli Değmeli
 
Denizli Dedeman Park Otel’de düzenlenen eğitim toplantısına Denizli, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Antalya’da Hak-İş bağlı sendikaların kadın komite başkanları ile AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Kadın komitesi Başkanı Jülide Sarıeroğlu’da katıldı. Toplantının açılışında konuşan Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Jülide Sarıeroğlu, "Bizim için hayal olan projenin üçüncü toplantısını Denizli’de yapıyoruz. Erkek egemenliğinin olduğu bir ülkede sendikacılık zor bir alan. Zaten, ülkemizde sendikalara karşı ön yargı var. Zor bir yürüyüşe çıktık. Kadınlar olarak omuz omuza sendikalarda çalışmak istiyoruz. ’Sendikalarda kadının adı yok’ kanısını bozmak istiyoruz. Sendikal mücadele içine kadınları çekmemiz gerekiyor. Hak-İş olarak hayalimiz, 1 Mayıs ve 8 Mart etkinliklerine kadınların özgürce katılımını sağlamak. Sendikal harekete kadın katılımını arttırmalıyız" dedi.
 
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, en büyük amacının genel başkanlığı bir kadına devretmek olduğunu söyledi. Arslan, "Toplumun yarısı kadın. Sendikal mücadeleye kadın eli değmelidir. Biz proje geliştirip, kaynak ayırıyoruz. Kadınlar da kazanımlarını sürdürülebilir hale getirmelidir. Hak-İş’in kamuoyundaki saygınlığını kadınlarımız fırsata dönüştürmelidir. Kadınların sendikalarda görev alma oranları çok düşük. Yönetim kurullarında, sendikal mücadeleye, sendikalı kadın çalışan oranında kadın sendikacıların nitelik ve sayısal olarak en fazla bulunduğu sendika olmak için çalışıyoruz. Türkiye’de 12 milyon sigortalı işçi var, bunların ancak yüzde 10’u sendikalı. Milyonlarca kardeşimiz bizi bekliyor" diye konuştu.
 
Mahmut Arslan, Ekim ayında bir torba yasasının daha çıkacağını sözlerine ekleyerek, taşeron işçilerin kadrolu olmalarının gündemde olduğunu söyledi.
 
AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ise, demokratikleşme, özgürlük, ekonomik ve sosyal refah için kadın çalışan sayısının artması gerektiğini vurguladı, "Hükümetimiz çalışan kadınlarla ilgili yasal düzenlemeler yaptı, ancak yeterli değil. Yapılacak daha çok iş var. İş kazaları ve kadınlarla ilgili kötü istatistikten Türkiye kurtulmalıdır. Kadının el attığı her örgütlenme başarılı olmuştur. Hak-İş’in çıktığı bu yolda başarılı olacağına inanıyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER