banner51

Şeker Fabrikasının Taşınması Yargıda

Yıldız Holding tarafından 2013 yılında alınan Adapazarı Şeker Fabrikası’nın Afyon’a taşınması mahkemelik oldu. Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, taşınma kararını yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Şeker Fabrikasının Taşınması Yargıda
Cumhuriyetin ilk şeker fabrikalarından biri olan Adapazarı Şeker Fabrikasını 2013 yılında Ülker Guruba bağlı Yıldız Holding tarafından Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifinin Bank Asya’ya olan borcuna karşılık 182 milyon liraya satın alınmıştı. Fabrikanın sahibi Yıldız Holding Şeker Kurumu’na başvurarak Sakarya ve bölgesinde pancar ekim alanının yetersiz olduğunu belirterek fabrikayı Afyon’a taşımak için izin istedi. Talebe Şeker Üst Kurulu’ndan izin çıkınca 60 yıllık fabrikanın Afyon’a taşınmasının önü açıldı. 
 
Fabrikanın taşınmasıyla ilgili karara 65 bin üyesi bulunan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’nden itiraz geldi. Kooperatifin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya kararı yargıya taşıyacaklarını söyledi. Fabrikanın Sakarya için önemli olduğunu söyleyen Aya, "Üst Kurul’un oy birliğiyle aldığı bu karar yarın ülke genelinde bulunan irili ufaklı şeker fabrikaları için emsal teşkil edecek ve ekim alanlarında sıkıntılara neden olacaktır. Bu nedenle konuyu yargıya taşıyacağız" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER