'Şehit Ağaç'

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencilerinin, 'Şehit Ağaç' projesi kapsamında yaptırılan, üzerine Zonguldaklı bin 441 şehidin künyesi asılan yapay ağaç, Zonguldak merkeze bağlı Kozlu Beldesi'nde dikildi. Şehit ağacı, törenle açıldı.

'Şehit Ağaç'

Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencileri Merve Esra Ünal, Neşe Arslan, Betül Aksir, Merve Karabali ve Tuba Şeş, 'Toplum Hizmet Uygulamaları' dersi kapsamında 3 ay önce 'Ölürse tenler ölür, canlar değil' düşüncesiyle 'Şehit Ağacı' projesi gerçekleştirdi.

Öğrencilerin projesini, Kozlu Belediyesi 15 bin TL ile hayata geçirdi. Pirinçten yapılan 3 metrelik ağaç iskeleti, betonla dolduruldu ve etrafı yapay ağaç kabuklarıyla kaplandı. Ağacın dallarına ise 1810 Osmanlı- Rus Savaşı'ndan başlayıp bugüne kadar şehit olan bin 441 Zonguldaklı askerin künyesi asıldı.

Şehit ağacı, Kozlu Beldesi'nde yeni yaptırılan belediye binasının önüne monte edildi. Şehit ağacının açılışına Karadeniz Bölge Komutanı Deniz Kıdemli Albay Yalçın Enç, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Kozlu Belediye Başkanı AK Parti'li Ali Bektaş, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Şube Başkanı Mustafa Yorulmaz, şehit aileleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Törende konuşan projenin sahiplerinden 21 yaşındaki Merve Karabali, şehitlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Karabali, "Vatan sevgisini, vatan uğruna ölmeyi sizden öğrendiğimiz Zonguldak'ın kahraman Türk askerleri. Biz bir grup üniversite öğrencisi olarak sizlerin yaptığı büyük kahramanlığın yanında küçük bir hediye verdik. Mekanınız cennet, ruhunuz şad olsun" dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek şehit ağacının açılışı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER