banner9

'Seçim Bildirgemizin Temelinde Barış Var'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Bitlis İl teşkilatı kongresine katılmak üzere bugün Bitlis’e geldi. Bingöl, CHP’nin Türkiye’de sigorta görevi yaptığını belirterek, seçim bildirgesinin temelinde barış olduğunu söyledi. Bingöl, "Seçeim bildirgemizde, kardeşlik duygularını Türkiye’de birlikte bir arada yaşamayı öne çıkaran anlayış var" dedi.

'Seçim Bildirgemizin Temelinde Barış Var'
Bitlis Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongreye katılan Bingöl, Kültür Merkezi girişinde partililer tarafından karşılandı. Bingöl, kongre divanının oluşturulmasından sonra yaptığı konuşmasında, son seçimlerden sonra çıtasını en fazla yükselten partinin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olduğunu söyledi. Bugünün 12 Eylül olması nedeniyle darbe günlerini hatırlatan Bingöl, şöyle konuştu: "Çok yoğun ve sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Bugün 12 Eylül. Bugünün ne kadar önemli olduğunu ve özellikle bu ülkede yaşayan insanlarımız çok ama çok iyi biliyor. 12 Eylül faşizminin zulmünü en çok yaşayan ve en çok hisseden sizler oldunuz. Aradan çok uzun zaman geçmesine rağmen o gün bu ülkeyi apoletli faşist diktatörler yönetti. Bugünde bu bölgeyi kan ve gözyaşına boğan sivil diktatörler yönetiyor. Adeta zulüm acı, gözyaşı sanki bölgenin kaderiymiş gibi her gün farklı birtakım uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Gün geçmiyor ki, bir bölge özel güvenlik bölgesi ilan edilmesi, gün geçmiyor ki bir yerleşim biriminde sokağa çıkma yasağı uygulanmasın. 8 gündür Cizre’de tehdit edilen Cizre halkı var. 8 gündür dünyayla ilişkileri kesilmiş Cizreliler var. Daha bugün sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Ama bu 8 gün içinde orada neler yaşandı ve neler uygulandı. Halen gizemini koruyor. Kısa sürede bütün bunlar gün ışığına çıkacak."
 
CHP’nin sol, sosyal demokrat bir parti olduğunu da belirten Bingöl, "Bizim çok temel evrensel ilkelerimiz var. Bunlardan en önemlisi şiddeti, savaşı ve terörü reddeden ve ölümüne barışı sağlayan ilkemizdir. Barışı sağlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Yeniden bu ülkeyi huzura kavuşturacak olan ve bu ülkede yeniden bin yıldan uzun süredir birlikte yaşayan tüm yurttaşlarımızın kardeşlik duyguları içinde yaşamalarını sağlamak partimizin en temel ilkesinden biridir. Bugün Türkiye çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Türkiye adeta bir şiddet sarmalının içine mahkum edildi. Bunu yapanlar 13 yıldır ülkeyi yönetenlerdir. Her seçim döneminde AKP bir şey sundu. Ama her seferinde yurttaşlarımıza umut vaadeden onların ruhunu okşayan ve var olan sorunları çözeceğini vaadeden anlayışlarla vatandaşların karşısına çıktılar. Dediler ki; çözüm sürecini başlattık bu sorunları çözeceğiz. Bunların hepsi sadece ve sadece aldatmacaydı. Seçimleri kazanmak üzere söylenen sözlerdi. Özellikle Kürtler bu yaşanmışlıkların, sıkıntıların, sorunların sona ermesi adına sadece ve sadece buradaki birliğimizi Türkiye’de bir arada yaşama adına umutlandılar. Destek verdiler. Her kentte, ilçede ve beldede iktidar partisine sahip çıktılar. Peki ne oldu? 13 yılın sonunda ne var? Elde kalan ne var? Vaat ettiklerinden hangisi hayata geçti? Hiçbirisi. Demeki ki bunların hepsi cumhurbaşkanlığı, referandum ve yerel ve genel seçimlerde oya tahvil edilmek üzere sarf edilen sözlerdi" dedi.
 
CHP’nin 1 Kasım’da yapılacak seçimlere hazır olduğunu dile getiren Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, "1 Kasım seçimlerinde de bütün Türkiye’nin ilgisini çeken tek parti olan partimiz yeniden çok hızlı şekilde bu seçime de hazırlandı. Göreceksiniz yeni bildirgemiz de çok ses getirecek. Bu bildirgemizin temelinde barış, barış barış var. Kardeşlik duygularını Türkiye’de birlikte bir arada yaşamayı öne çıkaran anlayış var. Bildirgemizde Türkiye’nin her tarafında, ovalarında, mezralarında, dağlarında barış ve kardeşlik türkülerinin okunacağı günleri vadeden Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı var" diye konuştu.
 
Öte yandan Tek liste ile gidilen kongrede il başkanlığına yeniden Metin Güzelkaya seçildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER