banner51

Sebahat Tuncel 'Şüpheli' Sıfatıyla İfade Verdi

HDP İstanbul eski Milletvekili Sebahat Tuncel, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan hakkında yürütülen 4 ayrı soruşturma kapsamında ’şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.

Sebahat Tuncel 'Şüpheli' Sıfatıyla İfade Verdi
 
"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ"
 
Sebahat Tuncel öğleden sonra Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na avukatı ile birlikte gelerek ifade verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Başsavcı vekili Abdurrahman Üşenmez’e ifade veren Tuncel’in suça konu sözlerinin ifade kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söylediği ve suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.
 
"TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPMAK" SUÇLAMASI
 
Tuncel hakkında, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında seçim çalışmaları sırasında Anadolu Yakası’nın çeşitli ilçelerinde terör örgütü PKK’yı övücü konuşmalar yaptığı gerekçesiyle 4 ayrı soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, Tuncel hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında, Tuncel’in ’şüpheli’ sıfatıyla ifadesinin alınması için geçtiğimiz hafta çağrı kağıdı çıkarttı. Sebahat Tuncel hakkında o tarihlerde başlatılan soruşturma ve soruşturmaya ilişkin deliller Tuncel’in 2011 yılında HDP İstanbul Milletvekili olması sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne fezleke olarak gönderildi. Tuncel’in milletvekilliği sıfatı kalkınca fezleke yeniden savcılığa iade edildi.
 
"MECLİS KÜRSÜSÜNDE SÖYLEDİĞİMİZ ŞEYLERİ SOKAKTA SÖYLEDİĞİMİZDE..."
 
İfade sonrası adliye bahçesinde DHA kameralarına konuşan Tuncel Türkiye’de siyaset yapmanın zor olduğunu belirterek, "Demokratik siyasetin önündeki baskılar, bir şekilde aslında bu davalarla somuta kavuşmuş oluyor. Biz hep söylemde Türkiye’de siyaset yapmanın çok kolay olmadığını, demokrasinin işlemediğini, insanların görüş ve ifadelerini özgürce ifade etmediğini hep ifade etmiştik. Şimdi milletvekili olduğumuz dönemlerde yaptığımız konuşmalar nedeniyle ifade verme durumunda kalıyoruz. Meclis kürsüsünde söylediğimiz şeyleri, sokakta söylediğimizde bu bir suç unsuru olarak ele alınıyor. Sadece benim değil bir çok arkadaşımız şu an, milletvekilliği olmayan, dokunulmazlığı kalkan arkadaşlarımız ifade vermek durumunda kalıyor. Umarım kimsenin görüş ve düşüncelerini ifade ettiği için ifade vermeyeceği bir ülkeyi hep birlikte yaratabiliriz. Demokrasi hepimize şart" dedi.
 
"MÜCADELE BAŞKA ALANDA DEVAM EDİYOR"
 
"2008, 2009 ve 2010 yıllarında partimizin yaptığı toplantılar, kongre ve anayasa paketinin boykotuna dair yaptığımız konuşmalar nedeniyle ifade verdik" diyen Tuncel, "Bu da ilginç bir durum tabi partimizin kongresine katıldığımız için ifade vermek sanırım Türkiye’de olan bir durum. Ben 2 dönem milletvekilliği yaptım, 8 yıl boyunca. Türkiye’de gitmediğim il kalmadı. Sonuçta biz hep halkın, emekçilerin, işçilerin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu gün mücadele başka alanda devam ediyor. Belki parlamentoda değiliz ama parlamenter zemin dışında da sokakta bu mücadeleyi yürütmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER