'Savcı Tarafından Uçaktan İndirildim'

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem bugün Berlin'e gitmek için geldiği Atatürk Havalimanı'nda uçağa bindikten sonra uçaktan polis eşliğinde indirildi. Saat 16.55'te Türk Hava Yolları'nın Berlin uçağına binen Eren Erdem uçaktan alınarak Atatürk Havalimanı VIP Salonu'na götürüldü.

'Savcı Tarafından Uçaktan İndirildim'
Erdem, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda yaptığı açıklamada, "Yurtdışına çıkış yasağı olmayan birinin bir yurt dışı seyahatinin engellenmesi hem de uçaktan indirilerek alıkonması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tutumlar, bu işgüzar tavırlar, yargı mensuplarının böyle davranışları Türkiye'de her toplum kesiminin yargıya olan güvenini azaltacaktır. Şu anda burada bekletiliyoruz. Uçağımız da kaçmış oldu böylece. Yurt dışına çıkışımız böylece engellenmiş oldu. Haber bekliyoruz. Buradaki polis arkadaşlar sağolsunlar çok nazik ve yardımcı oldular kendi çaplarında yetkileri gereği bir şey yapamadılar. Savcılık'tan bir talimat ve bir bilginin gelmesini ifade ediyorlar" ifadesini kullandı.
 
 
"YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI YOK"
"Bana yazılı bir tebligat yapılmış değil. Uçaktan inerken de yazılı bir tebliğ yapılmadı" diyen Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu bağlamda şu anda bir mağduriyet içerisindeyiz. Uçağa binen bir kişinin, bir milletvekilinin uçağa bindikten sonra yani bütün işlemleri yaptırıp uçağa bindikten sonra uçaktan indirmesi için yazılı bir tebligat gösterilmesi lazım. Yurt dışına çıkış yasağı yok. Hiçbir yazılı tebligat gösterilmedi. Hiçbir evrak tebliğ edilmedi. Yasaklama ve kısıtlama kararı yok; ama uçağa bütün süreç tamamlanmış, pasaport işlemleri yapılmış, her şey tamam, uçağa biniliyor ve oradan indiriliyor. Savcılığın telefon yoluyla bunu söylediği gerekçesi gösteriliyor. Bu bir işgüzarlıktır. Bu yapılan politik bir tutumdur. Bu yapılan şey şahsıma yöneliktir. Kesinle ve kesinlikle kabul edilemez. Bu yapılan bize göz dağı verme girişimidir. Bu göz dağlarına teslim olmayacağız. Yapılan şey bizi sindirmek, gözdağı vermektir. Bundan yüzde yüz eminim. Ben bu politik davranışı gerçekleştirenleri kınıyorum. Uzunca bir süre bütün kamuoyunun bildiği üzere ciddi tehditlere ve baskılara maruz kaldık. Bayramda çocuğumuzu ziyaret etmeye engelleyen bir anlayışın bana bir şey anlatmasını veya kendini haklı göstermesini asla kabul edemem."
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER