banner51

Savcı Kiraz'a Hüzünlü Veda!

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Sultan Camii'nde düzenlenen cenaze törenine oğlu da katıldı. Dedesi Hakkı Kiraz'ın yanına saf tutan acılı oğul, şehit babasının cenaze namazını kılarak tüm Türkiye'yi hüzne boğdu.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz için bugün ilk tören Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde düzenlendi. Kozlu Mezarlığı gasilhanesinden alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, polis konvoyu eşliğinde törenin yapılacağı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.
 
Adalet Bakanı Kenan İpek törende bir konuşma yaptı. Konuşmakta zorluk çektiği görülen Kenan İpek, Bu saldırı tüm adalet sistemine yapılmıştır. Bu silah tüm Türk milletine yöneltilmiştir" ifadelerini kullandı.Ardından İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran şehit için dua etti.
 
Tören öncesi adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliye önüne çok sayıda polis ekibi, zırhlı araç ve TOMA sevk edildi.Savcının cenazesi, törenin ardından eskort eşliğinde Eyüp Sultan Camii'ne getirildi.
 
Gözyaşlarına engel olamadı
 
İzmir Bölge Adliye Mahkemeleri Başsavcısı Celal Kocabaş ise güçlükle  yaptığı konuşması sırasında gözyaşlarına engel olamadı.Bir arkadaşlarını şehit vermenin üzüntüsünü yaşadıklarını, bu  saldırının Türk devletine yapıldığını belirten Kocabaş, "Devletimizi, yargımızı,  adaletimizi yok etmek istiyorlar ama biz buna karşı direneceğiz. Söyleyecek söz  bulamıyorum, konuşamıyorum. Geride bir eş, iki evlat bıraktı.   Ruhuna Fatiha  gönderelim. Allah mekanını cennet etsin" ifadelerini kullandı.
 
Cenaze törenine katılmak üzere İstanbul'a giden İzmir Cumhuriyet  Başsavcısı Mustafa Doğru'nun katılamadığı törene, savcılar, hakimler, avukatlar  ve adliye çalışanları katıldı.
 
CENAZE EYÜP SULTAN CAMİİ'NDE
 
İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, Eyüp Sultan Camisi'ne  getirildi. Cenazenin polis korteji eşliğinde camiye getirilişi sırasında polis  araçları siren çaldı. Şehit savcı Kiraz'ın hakim, savcı ve avukat arkadaşları da  cenazeye katılmak üzere camiye geldi. Bazı hakim ve savcıların üzerinde  cübbelerinin olduğu görüldü.
 
Şehit Savcı Kiraz'ın eşi Yasemin Kiraz ve babası Muhammet Hakkı Kiraz,  avluda taziyeleri kabul etti. Kiraz'ın yakınlarının çok üzgün olduğu ve  gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. Kiraz'ın cenazesinin başında Kur'an-ı Kerim okundu.
 
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Sultan Camii'nde düzenlenen cenaze törenine oğlu da katıldı. Dedesi Hakkı Kiraz'ın yanına saf tutan acılı oğul, şehit babasının cenaze namazını kılarak tüm Türkiye'yi hüzne boğdu.
 
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU VE GÜL DE KATILDI
 
İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Eyüp Sultan Camisi'nde cenaze namazı kılındı. 
 
Kiraz için düzenlenen cenaze törenine ailenin yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM  Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan yardımcıları Bülent  Arınç, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Adalet  Bakanı Kenan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski İçişleri  Bakanı Efkan Ala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, Türkiye  Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AK Parti genel başkan yardımcıları  Süleyman Soylu ve Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti  İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Türk  Silahlı Kuvvetlerini temsilen Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerinden subaylar, İstanbul  Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul  Emniyet Müdürü Selami Altınok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat  Albayrak, hakimler, savcılar, avukatlar ve vatandaşlar katıldı. 
 
Kiraz'ın cenazesinin başında Kur'an-ı Kerim okunurken, bazı yakınları  da Kiraz'ın Türk bayrağına sarılı tabutunu öptü. Bazı avukatlar ile hakim ve  savcılar camiye cübbeleriyle geldi. 
 
Mehmet Selim Kiraz'ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran  kıldırdı. Kiraz'ın oğlu ve babası da Başbakan Davutoğlu ve TBMM Başkanı Çiçek'in  arasında saf tuttu. 
 
İMAM: İYİ İNSANLAR...
 
Rahmi Yaran, namazın ardından yaptığı konuşmada, "İyilik ve takva  üzere yardımlaşın, günahta, saldırganlıkta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın" ayetini  okuyarak, şunları söyledi: 
 
"İnsanlar birbirleriyle yardımlaşır, iyi insanlar iyilikte  yardımlaşırlar, buna göre organizasyonlar yaparlar. Dünyaya iyilik hakim olsun  diye, dünya daha yaşanabilir bir dünya olsun, daha huzurlu olsun diye çalışırlar  ve bu çabalarıyla aynı zamanda ahiretlerini de kazanırlar. Ama bazı insanlar da  günah olan işlerde, saldırganlıkta, düşmanlıkta örgütlenirler ve onlar birer suç  örgütü olarak dünyada devam ederler. İyi ile kötünün mücadelesi hep olagelmiştir.  Biz daima iyilerle beraber olmak isteriz, iyilerin sayısının artması için  çalışırız ve bu çalışmamızla Allah indinde de inşallah gelecek kazanırız. Şehit  savcımız Selim Kiraz kardeşimiz, adalet dağıtmakla vazifeliyken görev başında  şehit olmuş, aramızdan ayrılmış bir kardeşimiz. Ölüm bir gün elbette gelecek ama  onun şerefli bir şekilde gelmesi, iyi bir şekilde gelmesi ve arkanızda iyi bir  isim, iyi hizmetler bırakmamız önemlidir. Kardeşimiz de böyle iyi hizmetler  bırakarak aramızdan ayrılıyor. Cehab-ı Hak kendisine rahmet eylesin." 
 
Duanın ardından Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Mustafa Destici  ve diğer yetkililer de Kiraz'ın tabutuna omuz verdi.Tabut taşındığı sırada vatandaşlar sık sık tekbir getirirken, bazı  vatandaşlar "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan attı. 
 
ERDOĞAN VE TSK ÇELENK GÖNDERDİ
 
Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TSK çelenk gönderdi. Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, toprağa  verilmek üzere Eyüp Mezarlığı'na götürüldü. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER