Savarona'da Yeni Dönem

25 yıldır ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu tarafından işletilen Atatürk’ün yatı Savarona Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

Savarona'da Yeni Dönem

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kahraman Sadıkoğlu tarafından işletilen Savarona’yı devraldı. Devir işlemleriyle ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, Savarona’nın önce yabancı devlet adamlarının ağırlanması için, daha sonra da müze olarak kullanılacağı öğrenildi. Kuruçeşme sahilinde demirli bulunan Savarona’nın devir fiyatının ne kadar olduğu ise bilinmiyor.

SAVARONA YATI
 
1931 Blohm & Voss tarafından Hamburg’da inşa edilen gemi 4 milyon dolara mal oldu. 1938 yılında Türk hükümeti tarafından satın alınan gemi Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edildi. Atatürk, ölümünden önce gemide sadece altı hafta vakit geçirdi. Yat, İkinci Dünya Savaşı boyunca İstanbul Boğazı’nda Kanlıca Koyu’nda demirli kaldı. 1951’de Güneş Dil adıyla eğitim gemisine çevrilen Savarona, 3 Ekim 1979’da Heybeliada’da demirliyken makine dairesinde çıkan yangın sonucu büyük hasar aldı. Gölcük Tersanesi’nde 6 ay boyunca onarıldı ve tekrar eğitim gemisi olarak hizmet vermeye başladı, ancak bir süre sonra tekrar hizmetten alındı. Yangından kurtarılan bazı eşyaları 1986’da İstanbul Deniz Müzesi’ne devredildi. 1989 yılında gemi hurdaya çıkartılan gemi 49 yıllığına Türk iş adamı ve armatör Kahraman Sadıkoğlu tarafından kiralandı. Gemi 45 milyon dolar harcanarak üç yılda onarıldıktan sonra yeniden hizmete alındı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER