Şartlı Bir Cümle Kurulmamıştır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede gündeme gelen tezkere ve Kobani’ye yardım ile ilgili şartlı bir cümle kurulmadığını belirterek, "Kobani’ye desteğin olmaz ise olmaz şartı olarak, tezkereye evet dememiz gerektiği yansıtılmış. Oysa Sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmede, kesinlikle böyle bir şart ifade edilmemiştir" dedi.

Şartlı Bir Cümle Kurulmamıştır
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, gündeme gelen ve bugün tartışma konusu olan tezkere ve Kobani’ye yardım konusunu değerlendirdi. Demirtaş, "Sayın Başbakan ile dün yaptığımız görüşmede, ’Kobani’ye destek için tezkereye HDP’nin evet demesi gerekir’ şeklindeki cümlesi, Kobani’ye desteğin olmaz ise olmaz şartı olarak tezkereye evet dememiz şeklinde yansıtılmıştır. Oysa Sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmede, kesinlikle böyle bir şart ifade edilmemiştir. Bu konuda şartlı bir cümle kurulmamıştır"dedi.
 
Demirtaş, görüşmede Başbakan Davutoğlu’nun, "IŞİD ile mücadele için, Kobani’ye destek olabilmemiz için tezkereyi çıkarmamız lazım, siz hem Kobani’ye destek istiyorsunuz hem de tezkereye hayır diyorsunuz’ dediğini belirterek, "Biz, ilkesel olarak askeri müdahalelere karşı olduğumuz için tezkereye hayır diyeceğimizi söyledik, kendisi de bu görüşümüze saygı duyduğunu ifade etti. Sonrasında yapılan açıklamalarda sanki Kobani’ye yardımın bir şartı olarak tezkereye evet dememizin şartı ortaya konulmuş gibi ifade ediliyor bu doğru değil. Böyle bir şartlı cümle toplantıda kullanılmadı" diye konuştu.
 
ÖCALAN ADIMLARI OLUMLU DEĞERLENDİRİYOR
 
İmralı Adası’nda dün HDP heyetinin görüştüğü Abdullah Öcalan’ın süreç ve Kobani ile ilgili mesajını da değerlendiren Demirtaş, "Hükümetin son bir iki günde Bakanlar Kurulu’ndan aldığı karar, müzakereye geçme kararı, komisyonların oluşturulması vesaire bunları Sayın Öcalan olumlu adım olarak değerlendiriyor. Kobani bütün bu süreci sonlandıracak ve alt üst edecek bir risk olarak ifade ediliyor Sayın Öcalan tarafından. Kobani düşerse süreç biter diyor. O nedenle şu anda sürece dair hükümetin içeride atmaya hazırlandığı adımlardan çok Rojava’da ve Kobani’de yapacaklarına kilitlenmiş durumda her şey, Sayın Öcalan buna dikkat çekiyor. Acil durum şu anda Kobani meselesidir. Türkiye içinde atılacak adımlardan çok Kobani’de atılacak adımlar sürecin kaderini belirler diyor Sayın Öcalan" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER