banner9

Sarıkamış'ta Saygı Nöbeti

Serhat Boyları Derneği Genel Başkanı Muharrem Yıldız’ın organizasyonu ile Türk Cumhuriyetlerden gelen 20 genç, 101’inci yılında Sarıkamış Şehitleri için ’saygı nöbeti’ tuttu.

Sarıkamış'ta Saygı Nöbeti
Azerbaycan, Gürcistan’ın Borçalı, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Musul ve Kerkük’ten 20 genç ile birlikte Sarıkamış’a gelen Serhat Boyları Derneği Genel Başkanı Muharrem Yıldız, Yukarı Sarıkamış Şehitliğinde çadır kurdu. Gece boyunca ısının sıfırın altında 25 derecede olmasına aldırış etmeden nöbet tutan gençler, yaktıkları ateş etrafında birlik ve beraberlik mesajları verildi. Yöresel halk sanatçısı Mehmet Akbulut eşliğinde ateş başında, ‘Eledim eledim höllük eledim’ türküsünü söyleyen gençler, şehit  Mehmetçikler için kendi dillerinde duygularını dile getirdi. Serhat Boyları Derneği Genel Başkanı Muharrem Yıldız, nöbet sırasında şöyle dedi:
 
"Türk dünyasından temsilci gençlerimizle birlikte bu toprakları, ay yıldızlı bayrağı bizlere emanet ederek, bayrağımızın dalgalanması ve ezanlarımızın susmaması adına bu topraklarda açlıkla, susuzlukla birlikte Ruslarla savaşarak canlarını feda eden ecdadımızı yad etmek istedik. Onların yaşadığı zorluğu ve soğuğu hissetmek, onları unutmamak ve unutturmamak için Sarıkamış’ta nöbetteyiz."
 
Kazakistan’dan bu atmosferi yaşamak ve Türkiye’nin acısını paylaşmak için geldiğini belirten Ramazan İzatov, "Ahıskalı’yım. Burada olmaktan gurur duyuyorum. ’Türk milletinin bir kez daha başı sağolsun’ diyorum" dedi.
 
Azerbaycanlı Mesüme Zeynallı, Türkiye’nin derdini kendilerine dert ettiğini ifade ederken, "Kederi de bizim kederimizdir" diye konuştu. Rene Melikova da "Azerbaycan’dan geliyorum. Nasıl şehit olduklarını şimdi daha iyi anlıyoruz. İyi ki buradayım" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER