banner51

Sarıkamış Şehitlerini Anmaya Hazırlanıyor

Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde donarak şehit olan binlerce askeri, şehit olmalarının 100’üncü yıldönümünde birçok kent ve ülkeden gelecek yaklaşık bin izciyle Allahuekber Dağları’nda anacaklarını söyledi.

Sarıkamış Şehitlerini Anmaya Hazırlanıyor
 
Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, federasyonun Teknik Kurulu Başkanı Süheyla Derindere Subaşı, Mevzuat Sorumlusu İsmail Uğurdar ve İstanbul Temsilcisi Ramazan Kartal ile birlikte Kahramanmaraş’taki temaslarda bulundu. Türkiye İzcilik Federasyonu Kahramanmaraş Temsilciliğini ziyaret eden heyet, izcilik çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Kahramanmaraş Temsilcisi Erol Yurdalan tarafından bilgilendirilen heyet, bir süre izcilerle sohbet etti.
 
Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, Kars’ı Ruslar’dan geri almak 1914’te Allahuekber Dağları’nda başlatılan harekatta 60 bini donan 78 bin şehidi, şehit edilişlerinin 100’üncü yıl dönümünde anacaklarını belirtti.
 
Hasan Dinçer Subaşı, bir çok kentten ve ülkeden gelecek yaklaşık bin izciyle önümüzdeki hafta Allahuekber dağlarında kamp kuracaklarını ve iki gece eksi 45 derecede konaklayacaklarını ifade ederek, "Allahuekber Dağları şehitlerimiz için bir anma töreni gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz Allahuekber’de şehitlerimizi donarak kaybetmenin 100’üncü yıldönümü. Biz 10 yıldır Türkiye İzcilik Federasyonu olarak Allahuekber dağlarında şehitlerimiz için faaliyetler düzenlemekteyiz. Bu şehitleri anma haftasında diğer faaliyetlerde de yaptığımız gibi birebir çocuk ve gençlerimize her şeyi yaşatmaya çalışıyoruz. Yani ordumuz, Gaziler Köyü’ne ne zaman ulaşmışsa o zaman giriyoruz Nasıl bayrak bulamayıp ta fethedince köyü caminin minaresinde ezan okuyarak askerlerimiz alay sancağı çektiyse onu taklit ediyoruz ve onların yürüdüğü yollarda, dakikalarda şehitliklerine ulaşıp orada çadırlar kurup eksi 45 derecede 2 geceyi şehitlerimizle baş başa geçiriyoruz. Bu faaliyete yaklaşık bin izcimiz katılıyor ve 10-15 ülkeden gelen izciler var. Yani Filistin, Lübnan, Ürdün, Sırbistan, Kosova ve Bosna gibi birçok ülkeden katılan izciler de oralardan gelip burada şehit olan dedelerini yalnız bırakmıyorlar" diye konuştu.
 
Federasyon heyeti, toplantının ardından kentteki izcilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 14:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eski İzci
Eski İzci - 6 ay Önce

Üstad o bıyıkları biraz inceltsen.Reşad Ekrem Koçu'nun kitaplarındaki yeniçerilere benzemişsin.

SIRADAKİ HABER