banner51

Sarıgül'den Kuşu Ziyareti!

CHP’li Mustafa Sarıgül, Yerel Yönetimler Yasası kapsamında nüfusu 2 binin altına düştüğü için belde statüsünü kaybederek köye dönüşen ve iki kez sandığa gitmeyerek tepkisini gösteren Kütahya’nın Simav İlçesi’ne bağlı Kuşu’da yaşayanları ziyaret etti. Sarıgül, Kuşu’nun tarih yazarak kendisiyle aynı kaderi paylaşan diğer yerlere örnek olduğunu söyledi.

Sarıgül'den Kuşu Ziyareti!
 
Zorlu Air’e ait özel helikopterle Simav Stadyumu’na gelen İstanbul Şişli eski Beldeyi Başkanı Mustafa Sarıgül, kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Stadyumda antrenman yapan futbolcularla bir süre sohbet eden Sarıgül, ardından otobüse binerek Simavlı vatandaşları selamladıktan sonra Şaphane Beldesi’ne geçti. Burada Şaphane Belediye Başkanı CHP’li Rasim Daşhan tarafından karşılanan Mustafa Sarıgül, vatandaşlara seslendi. CHP’nin vatandaşları hiçbir zaman yalnız bırakmadığını ifade eden Sarıgül, Türkiye’de Ocak ayının 8’inde Belediye Meclis üyelerini İstanbul’da toplayacağını ifade etti. Vatandaşlara birlik, beraberlik çağrısı yapan Sarıgül, ardından Simav’da beldeyken köy olan ve tepki için son iki seçimdir sandığa gitmeyen Kuşu Köyü’ne geçti.
 
KUŞU’NUN TARİH YAZDIĞINI SÖYLEDİ
 
Cuma namazını Kuşu’da Koca Cami’de kılan Mustafa Sarıgül, vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Kuşu’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti getiren Sarıgül; buradaki barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin ülkedeki beldeyken köy olan diğer yerleşim yerlerine örnek olduğunu vurguladı. Sarıgül, "Kuşulular bir tek şey istiyor. Atalarımızın, dedelerimizin bize yadigar bıraktığı belediye tabelasını aşağıya indirtmemek. Kuşulular kaç seçimdir büyük bir dayanışma örneği veriyor. Bugün de Türkiye ile dünyanın gözü Kuşu’da olacak. Kuşulular dört mahallede sandığa gitmeyerek büyük bir ses verdi. Burada vatandaşlar; 1952 yılında belediye olan Kuşu, yine belediye tabelasını istiyor. Kuşu’nun belediye olmasını sabırla bekliyoruz. Kuşu halkı, bayrağına, toprağına bağlı inançlarına saygılı, devletimizin bir çivisine bile zarar vermez. Bir tek şey istiyor bizim çocuklarımız köyde okumasın. Biz belediyeyiz bugüne kadar siyaset meselesi haline getirilmedi. Partilerin tekeli haline gelmedi. Kuşu’nun menfaatleri doğrultusunda el ele kol kol omuz omuza olacağız. Belediye olup da köye dönüştürülen yerler ne diyorlar biliyor musunuz; siz Kuşu gibi yer görmediniz. 559 belde içinde Kuşu tarih yazdı. Kuşu hakkını alana kadar da tarih yazacak. Bende bu yolda sizin yanınızda olacağım" dedi.
 
’YENİ MAHALLENİN MUHTARI BENİM’
 
Kuşu’nun bundan sonra Yeni Mahallesi’nin muhtarının kendisi olduğunu ifade eden Sarıgül, "Ben hazırım, ben buradayım. Yeni Mahalle muhtarı benim. Kuşu belde olacak, başkanını ve muhtarlarını seçecek. Bende Kuşu’nun bir evladı olmaya hazırım" dedi. Köyden bir kadını yanına çağıran Sarıgül, boynundaki kravatını çıkararak hediye etti. "Gün olacak bir gün burası belediye olacak" diyen Sarıgül, "Bir sabah namazı okunurken gün ışımaya başlamış, Ankara’dan da buraya bir helikopter geliyorsa, bilki Kuşu’ya belediyeyi getiriyor. Sen bu kravatı ver o zaman oğluna, torununa, o gün taksın" dedi. Konuşmasının ardından Kuşu Belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çektiren Sarıgül, kadın ve çocukları selamlayarak Simav ilçesine geçti.
 
Simav’da esnaf ziyareti ve vatandaşlarla tek tek sohbet eden Sarıgül, CHP Binası önünde sandalye üstüne çıkarak partililere ve vatandaşlara seslendi. Sarıgül, "Misakı Milli hudutları içinde bayrağımızı koruyacağız. Bayrak atalarımızın dedelerimizin ecdatlarımızın bize bıraktığı en önemli mirastır. Bayrağımızı koruyacağız" dedi. Mustafa Sarıgül, Simav’ın Demirci Beldesi’nde de vatandaşlarla selamlaştıktan sonra helikoptere binerek İstanbul’a döndü.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER