Sapanca Gölü'nde Uçak Enkazı Bulundu

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan Sapanca Gölü’nde 1972 yılında düştüğü sanılan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait keşif uçağı kalıntıları bulundu.

Sapanca Gölü'nde Uçak Enkazı Bulundu

Edinilen bilgilere göre, 1972 yılında Sapanca Gölü’ne düştüğü belirtilen keşif uçağına ait birkaç parçayı bir gün önce zıpkınla balık avlamak için göle girdiği sırada bulan Mahmut Pir isimli dalgıç, Değirmendere Sualtı Topluluğu’na (DESSAT) bilgi verdi. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait RF-84-Thunderflash tipi keşif uçağı enkazı göle dalan dalgıç ekibi tarafından 8 metre derinlikte bulundu.

 
Alınan ihbarla bölgeye gelen DESSAT Başkanı Murat Kulakaç, İlker Acar, Mehtap Akbaş Çiftçi ve Mehmet Karabulut’tan oluşan ekip, göle dalış yaptı. Ekibin yapmış olduğu 3 saatlik arama çalışmaları sonucunda 8 metre derinlikte 1972 yılında düştüğü belirtilen Türk Silahlı Kuvvetlerine ait RF-84F Thunderflash tipi uçağın, kuyruk bölümünde 52-7280-81-P numarası ise bölgede o yıllarda keşif yaparken kaybolan foto keşif uçağı olabileceği tahminlerini ağırlaştırıyor.
 
Konuyla ilgili olarak konuşan DESSAT Başkanı Murat Kulakaç, “1972 yılında düştüğünü tahmin ettiğimiz keşif uçağının yalnızca kanat kısmını bulabildik ancak gövde ve motor kısımlarını da bulmak için tekrar bir çalışma gerçekleştireceğiz. İncelemelerimize göre uçağın enkazında aşırı bir yıpranma olmaması diğer parçaları bulabilmemiz için bizi umutlandırıyor. Burada dalış yaparken tesadüfen bu parçalara rastlayan Mahmut Pir isimli dalgıç arkadaşımızın bize haber vermesiyle buraya geldik. Yaklaşık 3 saat süren çalışma sonucu enkazın bir parçasına ulaşmış olmak bizi heyecanlandırdı. Tamamen tesadüf olarak gerçekleşen bu olay dalış turizmi açısından kesinlikle iyi bir başlangıç olabilir. Uçağa ait diğer parçaları bulmak içinde çalışma gerçekleştireceğiz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2013, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER