banner9

Şantiyeydi Stadyum Oldu

Beşiktaş’ın yeni stadyumu Vodafone Arena’da 2013 yılında başlayan inşaat macerası mutlu sonla bitti. Eski stadyumun yıkıldıktan sonra, normal bir şantiye görünümündeki inşaatta önce tribünler ortaya çıktı. Zorlu bir sürecin ardından çelik konsüksiyondan çatısı tamamlandı ve kaplandı.  Ardından yurt dışından getirilen çimlerle sahası yeşil renge büründü. Son olarak geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu, Türk futboluna hizmet etmeye başladı.

Şantiyeydi Stadyum Oldu
 
Dolmabahçe’de 1939 yılında temeli atılan ve 1947 yılında bitirilerek hizmete açılan Beşiktaş’ın eski stadının yıkımına, 2013 tarihinde başlanmıştı. Bu stadın yerine yapımına başlanan Vodafone Arena’nın inşaat şantiyesinde mutlu sona geçen hafta ulaşıldı.
 
İnşaatın ilk başladığı günlerde yıkımın ardından başlayan inşa çalışmalarında oldukça zorlu aşamalardan geçildi. İlk önce tribünlerin kaba inşaatı tamamlanırken, tribünlerin üzerini kapatacak olan çelik çatı iskeleti mühendisleri oldukça zorladı. Stadyumun ortasında birleştirilen dev çelik konstrüksiyon daha sonra hidrolik vinçlerle havaya kaldırıldı. Bu sırada meydana gelen bir kaza inşaatın günlerce durmasına neden oldu.
 
Çelik konstrüksiyon yerine yerleştirilme işlemi tamamlandıktan sonra sahanın ortasındaki vinçler sökülerek dışarı çıkarıldı. Bir yandan çatı membran kaplama işlemine devam edilirken bir yandan da fulbol oynanacak alanda drenaj çalışmaları yapıldı. Bütün bunlar yapılırken stadyumun içinde localar, asansörler ve sosyal anlarlarda çalışmalar aralıksız sürdü.  Stadyumun açılış tarihine haftalar kala yurt dışından getirilen çimler sahaya serilerek futbol oynanacak alan hazırlandı.  
 
İlk başlarda normal bir şantiye görünen inşaat, yaklaşık 3 yıl içinde dünyanın en modern stadyumlarından biri olarak geçtiğimiz Pazartesi oynanan maçla hizmete girmiş oldu.
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER