banner24

Şanlıurfa'nın Oxford'u

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nden Muş'un merkeze bağlı Kızılağaç Beldesi'nin Şenyayla bölgesine ilkbaharda aileleri ile birlikte gelen ve sonbaharda dönen öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için çadırda eğitim veriliyor.

Malatya İnönü Üniversitesi Akçadağ Meslek Yüksekokulu işletme programından 2009 yılında mezun olan ve iki ağabeyi ile birlikte göçerlik yapan 28 yaşındaki Fethi Boyla, yayladaki 8 yeğenine ders veriyor. Bir öğretmen gibi öğrencilere her gün 4 saat ders anlatan Fethi Boyla, "Biz Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nde oturuyoruz. İlkbaharla birlikte Şenyayla'ya göç ederiz. Çocuklar da bizimle birlikte geldiği için okullarını yarım bırakmak zorunda kalıyor. Eğitim ve öğretimden uzak kalan 8 yeğenime yardımcı oluyorum. Ne iş yaparsak yapalım eğitim şart" dedi.

Viranşehir Demirci İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi Zahide Boylu, Şenyayla'da gün boyu koyunları otlattıklarını belirtti. Boylu, "Derslerimizden geri kalmamak için amcam her gün kendisine ait çadırda bize ders veriyor. Böylelikle okuldaki arkadaşlarla aramızda pek bir fark kalmıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER