Sanatçılardan Sazlı Sözlü Protesto

Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup sanatçı İsrail’i sazlı sözlü protesto etti. Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen grup üyeleri, “Sazımızla Sözümüzle Haykırıyoruz, Katil İsrail Gazze’den Defol", “Türkiye’nin Sanatçıları Filistinli Kardeşlerinin Yanındadır" yazılı pankart ve döviz açtı. Filistin ve Türk bayraklarının açıldığı eylemde renkli görüntüler vardı.

Sanatçılardan Sazlı Sözlü Protesto
Karadenizli sanatçılar eyleme "tulum" çalarak destek verirken, aşıklar da Filistin konulu atışmalar yaptı. Türkülerin ve şiirlerin okunmasının ardından basın açıklamasına geçildi.
 
Sanatçı Recep Ergül, yaptığı açıklamada, “Bizler, bu ülkenin sanatçıları ve halkı olarak, İsrail’in Gazze’de, Batı Şeria’da ve bütün Filistin kentlerinde savunmasız insanlara karşı gerçekleştirdiği katliamların 1 numaralı destekçisi ABD ve sessiz kalarak İsrail’e el altından destek veren bütün Arap ülkelerini, yani bu katliamın ortaklarını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bizler, bu ülkenin sanatçıları ve halkı olarak, yaklaşık yarım asırdan beri bütün insanlığın gözü önünde tezahür eden bu soykırımın derhal durdurulmasını, özgür, bağımsız Filistin devletinin kurulmasını, İsrail devletini geçmişten bugüne kadar yönetmiş olan bütün isimlerin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanmasını, bu katliamlara ve bütün mazlumların katliamlarına sessiz kalan Birleşmiş Milletler isimli işlevsiz ve zalimlerin işbirlikçisi kuruluşun kapatılmasını talep ediyoruz" dedi.
 
Grup, protestonun ardından olaysız şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER