banner9

Samsun'da 'ermeni Meselesi' Sempozyumu

Samsun’da merkez İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen ’Tarihte Ermeniler ve Ermeni meselesi’ konulu sempozyumda konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, "Bu konu mutlaka tekrar Türkiye’nin önüne getirilecek. Bu coğrafyalarda yaklaşık bin yıldır bağımsız bir devlet olarak yaşıyoruz. Kalabilmek, burada devlet kurmak bir bedel istiyor" dedi.

Samsun'da 'ermeni Meselesi' Sempozyumu
Anemon Otel’de yapılan sempozyumda konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, ’Ermeni Meselesi’nin bugün Rusya tarafından tekrar gündeme getirilmek istendiğini belirterek, "Bu konu mutlaka tekrar Türkiye’nin önüne getirilecek. Bu coğrafyalarda yaklaşık bin yıldır bağımsız bir devlet olarak yaşıyoruz. Kalabilmek, burada devlet kurmak bir bedel istiyor. Zaman zaman önümüze, Özellikle batılı güçler tarafından Türkiye’nin bölgede güçlü bir ülke olmasının önünde ciddi engeller çıkarılabiliyor. Bu konulardan bir tanesi Ermeni meselesi. Özellikle Rusya ve Türkiye arasında yaşanan gerilimler de dikkate alındığında, Rusya zaten bu konunu tamamen arkasındaydı" dedi.
 
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Konukçu ise Ermeni Meselesi ile ilgili Rusya’da parlamentonun bir karar almak niyetinde olduğunu belirterek, "Ancak bu kararı alırken bazı bilimsel görüşleri gözardı ederek alacaklarını tahmin ediyoruz. Ben Rusya Devlet Başkanı Putin’in yerinde olsam dosyaları getirtirim, bunları okurum ondan sonra bir karar veririm. Parlamentoların aldığı kararlara gülüyorum her zaman bir bilim adamı olarak" diye konuştu. Sempozyum kapsamında bilim adamları 2 gün süresince ’Ermeni meselesiyle ilgili’ sunumlar yapacak.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER