banner51

Sam'dan Çerkezce Şarkılar

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Kayseri’de 12 sınıfta anadilleri Çerkezce öğrenen öğrencilerin sayısının gelecek yıl 1500’ü bulmasını hedeflediklerini söyledi.

Sam'dan Çerkezce Şarkılar
 
Yaşar Aslankaya, 2014-2015 yılını ‘Anadil yılı’ ilan ettiklerini belirterek, anadillerini muhafaza ederek geleceği inşa edebileceklerini düşündüklerini söyledi, Aslankaya, şöyle dedi:
 
"Yaşadığımız coğrafya ve ülkede de demokratikleşme süreci içinde gelişmeler oldu. Türkiye’de yaşayan halklara çeşitli haklar veriliyor. Federasyon olarak bunların en yakın takipçisi oluyor ve bizim almamız gereken konularda da takipçiliğimizi sürdürüyoruz. Bu yeni yasalar çerçevesinde 5, 6 ve 7’inci sınıflarda Türkiye’de yaşayan etnik gruplar kendi anadiliyle eğitim yapabilme hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanındı. Bizim de Türkiye Cumhuriyeti’nde 2 sınıfımız vardı. Bu yıl en az 300 öğrenci amacıyla bir hedef koyduk. Şu anda Kayseri’de 12 sınıfımız, 135 öğrencimiz var. Burada çocuklarınızı tüm mahalle baskılarına, olumsuzlara rağmen anadil duyarlılığıyla seçmeli ders seçtiren velilere ve bu çalışmaları sürdüren dernek yöneticilerine teşekkür ediyorum. Gelecek yıl anadil öğrenen öğrenci sayısının 1000- 1500 olmasını hedefliyoruz. Bütün çalışmalarımızı, anadil konusunda insanlarımızın aidiyet duygusunun yükselmesi için organize ediyoruz."
 
Bu arada Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen Kafkas Kültür Gecesi’nde, okullarda Çerkezce ders veren öğretmenlere plaket verildi. Gecede sahneye çıkan Şevval Sam, Çerkezce türküler seslendirdi.
 
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER