Sağlıkta Şok Skandal!

İstanbul dahil 9 ilde geçen yıl düzenlenen sahte ilaç operasyonu iddianamesi tamamlandı. İddianamede, kanser ilaçlarının içine, sağlıklı insanın bile içmemesi gereken aseton konulduğu yer aldı.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında, 30 önemli ilacın sahtesinin üretildiği ve el altından vatandaşa satıldığı ihbarı üzerine polis, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Batman, Diyarbakır, Iğdır, Kocaeli ve Şanlıurfa’da 121 adrese operasyon düzenledi. 60 kişinin gözaltına alındığı operasyon sonucu 7 kişi tutuklandı.
 
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı sahte ilaç operasyonuna ilişkin iddianameyi tamamladı.
İddianamede, kanser ilaçının içine sağlıklı bir insanın bile içmemesi gereken ‘aseton’ kounluduğu, ilaçların önemli bir kısmının Suriye'de üretildiği, kutularının değiştirilerek el altından satıldığı  yer aldı.
 
Bazı ilaçların etken maddesinin doğru ancak kutularının sahte olduğu, kimilerinin süresinin geçtiği, bu nedenle kutularda düzenleme yapıldığı iddia edildi. Kimi kutuların gerçek olduğu ancak içinde antibiyotik, insülin ve lokal anestezik uyuşturucu maddeler yer aldığı ifade edildi.Haklarında dava açılan sanıklar arasında medikal firması ve ecza depoları yöneticileri ile matbaacılar da bulunuyor.
 
Sanıkların kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak nitelikte sahte ilaç üretmek ve satmak suçlarından 5'er yıla kadar hapsi isteniyor.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER