Sağlık Örgütlerinden Tepki

Türk Tabipleri Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sağlık Bakanlığının Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ortaya çıkan sahte doktor skandalıyla ilgili ‘gözlemci olarak bulundu’ açıklamasına tepki gösterdi.

Sağlık Örgütlerinden Tepki
Açıklamada, “Bakanlık olayı önemsizleştirme ve örtbas etme gayretleri yerine soruşturma açmalıdır” denildi.
 
Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasına Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç ve SES temsilcileri katıldı.
 
SAHTE DOKTORUN 3 AY GÖREV YAPABİLMESİ ŞAŞIRTICI DEĞİL
 
Açıklamada, olayın yetkililer tarafından geçiştirilmeye çalışıldığını belirten İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, “Burada yapılması gereken sistemin eksikliklerini, açıklarını ele almak ve bunların bir daha olmamasını sağlamak. İstanbul’un merkezinde, bir üniversitede, hem de en yoğun olan acil servisinde 3 aya varan bir süreyle nasıl sahte doktor görev yapar? Basamaklı sağlık sistemini kaldırırsanız, muayene ve poliklinik yükünü eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerine yüklerseniz, 75 milyonluk ülkede acil servislerde yılda 90 milyon muayene yapılıyorsa ve sizlerin hedefi bu sayıları daha fazla arttırmak olursa, denetleme mekanizmanız yoksa, sahte doktorun 3 ay görev yapabilmesi şaşırtıcı değildir” dedi.
 
DOKTOR OLMADIĞI İÇİN SORUŞTURMA YETKİMİZ YOK
 
Şahsın doktor olmaması sebebiyle soruşturma yapmaya yetkileri bulunmadığını dile getiren Mengüç, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya dikkat çekerek, “Sağlık Bakanlığı ve hastane yöneticileri yandaş medya eliyle olayı önemsizleştirme ve örtbas etme gayretlerini hemen devreye koydu. Bakanlığın açıklamasında yer alan ‘gözlemci olarak bulundu’ ifadesi ne anlama gelmektedir? Bu kişi acil serviste ne yapmıştır? Tanı ve tedavi uygulanan hastalarla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?” diye konuştu.
 
BU OLAY SİSTEMİN AÇIĞINI ORTAYA ÇIKARDI
 
Sağlık sisteminin problemli olduğuna dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, “Bir kişi hiç diploması olmadan geliyor. Nitelikleri değerlendirilmeden ortam içerisinde kabul ediliyor. Öyle bir hizmet ve eğitim ortamı oluşturulmuş ki dışarıdan herhangi bir insan girip, çıkabilir. Gözlemci de değil, müdahil oluyor. Öyle bir ortam nasıl oluştu bu ülkede? Böyle bir sağlık sistemi nasıl oluştu? Bunun üstünü kapatabilir miyiz? Üstünü örtebilir miyiz? O yüzden bu olay sistemin açığını ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER