Sağlık Ekibine Sözlü Saldırıya Para Cezası

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, 112 ekiplerine sözlü saldırıda bulunan bir hasta yakınına, Sağlık Bakanlığı’nın beyaz kod uygulaması kapsamında açılan davada 8 bin 840 lira idari para cezası verildiğini söyledi.

Sağlık Ekibine Sözlü Saldırıya Para Cezası
 
Manisa’da, geçen 29 Aralık’ta gelen bir ihbar üzerine verilen adrese ulaşan 112 Acil Yardım ekibine hakaret içeren sözler söyleyen hasta yakını V.D. hakkında dava açıldı. Manisa 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, suçlu bulunan kadın hasta yakınına 8 bin 840 lira idari para cezası verildi. Mahkeme cezayı ertelenmedi.
 
Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, "Geçen yıl Aralık ayında 112 hizmeti isteyen bir hastamız için ekiplerimiz kısa sürede olay yerine gitti. Fakat hasta yakınları tarafından hakarete uğradı. Bu noktadan sağlık çalışanlarına yapılan şiddete karşı beyaz kod uygulaması başlatarak gerekli inceleme yapıldı. 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davadan çıkan kararda, hakaretten dolayı bu fiili yapan kişiye 8 bin 840 liralık idari para cezası verildi" dedi.
 
Bu kararın benzer davranışta bulunmaya kalkışanlar için emsal oluşturacağını söyleyen Dr. Kaplan, "Bakanlığımız, beyaz kod uygulaması altında sağlıkta sözel veya fiziksel hakarete karşı hukuki bir destek birimi oluşturdu. Avukatlık birimi, sağlık çalışanlarına bu hizmeti herhangi bir ücret almadan karşılıksız vermekte. Özverili biçimde görev yapan sağlık çalışanlarımız için gerekli hukuki destek sağlanmıştır" dedi.
 
Vatandaşlara da seslenen Dr. Metin Kaplan, "Vatandaşlarımız, özellikle sağlık hizmetleriyle ilgili sıkıntı yaşadıklarında her hastanemizde sağlık iletişimi hasta hakları birimlerimiz var. Buraya başvurabilirler. Problemleri bu yönden hasta hakları birimi ile görüşerek çözmeleri hizmetimizin kalitesini ve kendilerinin sıkıntılarını çözme noktasında daha mantıklı bir çözüm oluşturmaktadır" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER