banner51

Safran Hasadına Başlandı

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’nde, gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan safranın hasadına başlandı.

Safran Hasadına Başlandı
Safranbolu’da safran üreticileri hasada başladı. Kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyayabilen safranı tarlalarına eken 41 çiftçinin bu yıl toplam 15 kilo safran elde etmesi bekleniyor.
 
Yazıköy Köyü’nde 10 yıldır safran yetiştiriciliği yapan 65 yaşındaki Hatice Kartal, bu sene 250- 500 gram arasında safran elde etmeyi beklediğini söyledi. Kartal, şöyle konuştu:
 
"Safranı daha çok doktorlar ve ilaç firmaları alıyor. Doktorlar kanser hastalarına safran arıyor. Manisa’dan gelen bir hastaya doktoru ’hakiki safran bulacaksınız’ demiş. Gelen kişiler bizden aldıkları safranla sevinerek evlerine gittiler."
 
Altın değerinde olduğu için safranı kuyumcuda tarttırdıklarını vurgulayan Kartal, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Safranın gramı 20 liradan satılıyor. 2 sene önce Cezayir ve İtalya’dan gelen 2 kişi için topladığımız bir leğen dolusu safranı tarttırmak için götürdüğümüz kuyumcu kapıyı kilitleyip öyle tarttı. Safran bir altın gibi, emeğimizi koruyor. Mısır’dan gelenler gramı 20 liradan safran aldılar. ’Siz kaçtan satıyorsunuz’ diye sorduğumuzda kilosunu 40 bin liradan sattıklarını söylediler. Orada çok pahalıymış. Bu seneye kadar topladığımız safranın parasıyla ailecek 3 defa umreye gittik."
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER