'Rusya'yı Sağduyuya Davet Ediyoruz'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Rusya ile gerginliği artıran taraf olmadıklarını belirterek, “Rusya’nın gerek Cumhurbaşkanımız ve ailesine yönelik gerek ülkemize yönelik iftira kampanyalarını da hoş karşılamıyoruz ve şiddetle reddediyoruz. Bu gerilimin uzamaması noktasında Rusya’yı sağduyuya davet ediyoruz" dedi.

'Rusya'yı Sağduyuya Davet Ediyoruz'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, uçakla geldiği Gürcistan’ın Batum havalimanından karayolu ile Artvin’in Hopa ilçesindeki Sarp Sınır Kapısı’na geçti. Bakan’ın gelişi öncesi Gümrük ve Muhafaza Memurları karşılama töreni için hazırlık yaptı. Tek sıra hizaya giren memurlar bakanın gelişini bekledi. Artvin Valisi Kemal Cirit ile diğer yetkililer tarafından karşılanan Tüfenkçi’ye, gümrük muhafaza memurları çiçek sundu. Gümrük sahasında incelemelerde bulunan ve x-ray cihazından geçerek toplantı salonuna gelen Bakan Tüfenkçi’ye Artvin Valisi Kemal Cirit tarafından brifing verildi.
 
Burada açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkçi, Sarp Sınır Kapısı ziyareti öncesi Gürcistan Maliye Bakanı ile bir araya geldiği belirterek, “Ülkeler arası gümrük alanındaki işbirliğini ele aldık. Bugüne kadar mükemmel seviyede devam eden ilişkileri konuştuk. İki ülke sınır kapılarının mevcut durumları ve neler yapabileceğimizi iki dost ülkenin bakanları olarak değerlendirdik" dedi.
 
SARP SINIR KAPISI’NIN YENİDEN YAPILMASI GÜNDEMDE
 
Sarp Sınır Kapısı ile ilgili bilgiler veren Bakan Tüfenkçi yıllık 6 milyon yaya ve 1 milyon 200 bin araç trafiğinin gerçekleştiği kapının, yolcu sayısı itibariyle Türkiye’nin en büyük kara hudut kapısı olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
“Buradaki işleyişe göre kapının daha iyi çalışması için alınması gereken tedbirleri belirleyeceğiz. Yeniden yapılması da dahil olmak üzere bir karar vererek yol haritamızı belirleyeceğiz. Gürcistan’a açılan ikinci sınır kapımız olan Türkgözü sınır kapısı coğrafi şartlar nedeniyle daha az kullanılıyor. Cıldır Aktaş sınır kapımız ile bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak niyetindeyiz. Ancak bu kapımız 08.00 ile 21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bahar ayı ile birlikte bu kapının hizmet süresini 24 saatte çıkarmak istiyoruz. Böylece hem buradaki mevcut kapıların yükü azalacak hem de Azerbaycan ve Orta Asya taşımaları için daha kısa alternatif oluşacak. Amacımız bu bölgedeki ticaretimizi tek kapıya muhtaç olmaktan kurtarmak ve  bölge halkının ekonomik refahı için girdi sağlamaktır. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun buradan geçtiğini de dikkate aldığımızda sınırın iki tarafı da bölgenin en önemli lojistik üsleri haline gelecektir."
 
“RUSYA’NIN İFTİRALARINI ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ
 
Bakan Tüfenkçi, bir soru üzerine, Rusya ile gerginliği artıran taraf olmadıklarını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:
 
"Hava sahamıza yapılan ihlali hoş karşılamayacağımızı kendilerine söyledik. Biz sorunların diyalogla çözülmesini hep arzu ettik. Bu sorunların diyalogla çözülmesi için Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız gerekli çağrıları yaptı. Biz Rusya’nın gerek Cumhurbaşkanımız ve ailesine yönelik gerek ülkemize yönelik iftira kampanyalarını da hoş karşılamıyoruz ve şiddetle reddediyoruz. Bu gerilimin uzamaması noktasında Rusya’yı sağduyuya davete diyoruz. Ticaretin aksaması her iki ülke halklarının yararına değil, zararınadır. Biz iki ülke haklarının zararına olan ambargonun sürmesinden de yana değiliz. Onun için hiçbir zaman kapılarımızı kapatmadık. Rusya’da gelen mallara ambargo koyma gibi bir işlem yapmadık. İleriki zamanlara göre Rusya’nın tutumuna göre biz de tutum geliştireceğiz. Umarım ki uzun süre devam etmez."
 
BAKAN GELDİ KAPI DURDU, SÜRÜCÜLER TEPKİ GÖSTERDİ
 
Bu arada Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin Sarp Sınır Kapısı’na yaptığı ziyaret sırasında Türk ve Gürcistan gümrüklerinde bir süre araç geçişi durduruldu. Türk tarafından bekleyen sürücüler kapıda geçişlerin durdurulmasına tepki gösterdi, görevlilerle tartıştı. Sürücüler, “Bakan gelecek diye kapıya düzgün bir şekilde yol verebilirlerdi. Neden kapıyı kapatıyorlar” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER