Rize'de TEMA'dan 5 Bin Çocuğa Doğa Eğitimi

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Rize Temsilciliği, her yıl eğitim öğretim döneminde 5 bin çocuğa doğa eğitimi veriyor.

Rize'de TEMA'dan 5 Bin Çocuğa Doğa Eğitimi
TEMA Vakfı Rize Temsilciliği, çocukların doğa ile olan bağlarını güçlendirmek, doğada kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, fiziksel, bilimsel ve sosyal gelişimlerini desteklemek amacıyla sürdürdüğü Minik Tema Eğitim Programları kapsamında 250 öğretmenle 5 bin çocuğa doğa eğitimi veriyor. Eğitim öğretim döneminde çeşitli okulların ana sınıfları ve ilkokullarında okuyan çocuklar düzenli olarak TEMA evini ziyaret ediyor, bahçede toprakla, ağaç ve bitkilerle vakit geçiriyor. Eğitim sırasında doğadan solucan toplayan çocuklar inceledikten sonra yine doğaya bırakıyor.
 
BİLGİSAYAR YERİNE TOPRAKLA VAKİT GEÇİRSİNLER
 
TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Doğu Karadeniz’in bitkisel çeşitliliği ve yaban hayatı ile dünyada dikkat çeken bir bölge olduğunu belirterek koruma mücadelesi yürüttükleri bu alanları geleceğe taşıma gayretinde olduklarını söyledi. Özer, “Güzel çocuklara yemyeşil bir coğrafya ile toprağı ve suyu bereketli bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Topraktan, ağaçtan, bitkiden uzak, bilgisayar ve televizyonların başında telefonlarla oynayarak zaman geçiriyorlar. Biz öncelikle çocukların toprağa dokunması ve tanıması ile anlamlı bağlar kurmasını istiyoruz. İleriki yıllarda ciddi sorumluluklar alarak ‘Ben de bu mücadelenin unsuruyum’ diyecek bireyler yaratmak istiyoruz. Eğitim programlarına katılan çocukların ileride doğa sevgisini yaşam biçimine dönüştürdüğünü görüyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER