banner9

Rize'de İlahiyat Önünde Gerginlik

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, YÖK’ün 2016 yılı pedagojik formasyona kontenjan sınırlaması getirmesini protesto etti. Açıklama sırasında, "Türkmenler öldürülüyor. Ne formasyonundan bahsediyorsunuz?" diyerek eyleme tepki gösteren bir sürücü, aracıyla önündeki otomobile çarptı. Öfkeli sürücü araçtan inerek öğrencilerin üzerine yürümek isteyince araya polis girdi.

Rize'de İlahiyat Önünde Gerginlik
İsmail Kahraman Kültür Merkezi önünde toplanan İlahiyat Fakültesi öğrencileri, ’Formasyona sınır konulamaz’ pankartı ile Moda Tasarımcısı Nur Yerlitaş’ın fotoğrafının yer aldığı ‘Bu ne biçim kontenjan’ ve ‘Ellere var da bize YÖK’mi?’ yazılı dövizler açtı. Erkek öğrenciler önde, kız öğrenciler arkada yürüyen grup, ‘Yaşasın formasyon mücadelesi’ ve ‘Formasyon hakkımız söke söke alırız’ sloganları atarak Cumhuriyet Caddesi üzerinden yürüyerek Atatürk Anıtı önüne geldi.
 
Basın açıklaması yapılırken otomobiliyle ilerleyen ve gençlere, "Türkmenler öldürülüyor. Ne formasyonundan bahsediyorsunuz" diyerek tepki gösteren bir sürücü önündeki araca çarptı. Öfkeli sürücü aracından inerek öğrencilerin üzerine yürümek isteyince polis araya girdi ve kişi alandan uzaklaştırıldı.
 
Grup adına açıklama yapan Habip Bozdağ, YÖK’ün kontenjan sınırlaması ile RTEÜ İlahiyat Fakültesi’ne 150 öğrenci için kontenjan hakkı doğduğunu belirterek, “4’üncü sınıfta okuyan öğrenci sayısı 250. Kontenjanın yüzde 25’i mezun öğrencilere verildi. Formasyon eğitimi not ortalaması da 1.50’den, 3.50’ye çıkarılarak imkansız hale getirildi. Bu zulümden başka bir şey değil” ifadeleri ile tepkilerini dile getirdi. Grup daha sonra alandan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER