Rize'de Eylem Gerginliği!

Rize’de, Birleşik Haziran Hareketi’nin çağrısıyla düzenlenen ’Laik ve bilimsel eğitim için boykot’ etkinliği kapsamında toplanan gruba, sözlü tepki gösterilince gerginlik çıktı.

Rize'de Eylem Gerginliği!
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Eğitim- Sen üyelerinin de bulunduğu grup ’Bilimsel ve Laik eğitim için ayaktayız’ pankartı açtı. Birleşik Haziran Hareketi sözcüsü Bilgehan Kadıoğlu, ülkede bilimsel ve laik eğitimin büyük tehdit altında olduğu belirterek okulda, işyerinde, mahallede eğitim sisteminin gericileştirildiğini, bilimsellikten ve laiklikten uzaklaştırıldığını iddia etti. Kadıoğlu, "Bizler, bu gidişe ortak bir irade ile dur diyebilmek için, bugün Türkiye genelinde boykot kararı aldık. Eğitim-Sen’in aldığı grev kararını da bu anlayışla çok değerli buluyoruz. Bu ülkenin güzel bir gelecek düşleyen insanları, gericiliğe karşı hep birlikte sesimizi yükseltmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bizler, tüm inançlar laik bir ülkenin teminatı altına alınsın istiyoruz, dinciliğin siyasi ve ticari çıkarlarla inançları sömürmesine karşı duruyoruz" dedi. 
 
Polisin çevrede güvenlik önlemi aldığı basın açıklaması sırasında alana gelen 5-6 kişilik bir grup, açıklama yapanlara "Bizim hayatımız Kuran, dini yasaklayamazsınız" sözleri ile tepki gösterdi. Etkinliğe katılan gruptakiler bu kişilerin üzerine yürüyünce araya giren polis gerginliği önleyip laf atanları alandan uzaklaştırdı.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER