banner24

Rize'de Çay Üreticilerinden Protesto

Rize’de yaş çay alımlarına sınırlama getirilmesi ve özel sektör fabrikalarının, açıklanan 1 lira 10 kuruş taban fiyatın altında çay satın alması üreticilerce protesto edildi. Pazar İlçesi’nde üreticiler bardaklardaki sıcak çayları Ak Parti İlçe Başkanlığı önüne döktü. Fındıklı İlçesi’nde de yaş çaylar meydanlara döküldü.

Rize'de Çay Üreticilerinden Protesto

Çay Üreticileri Sendikası’na (ÇAYSEN) üye bir grup ile onlara destek veren yaklaşık 200 çay üreticisi, 'Üretici perişan, mağdur isyanda' , 'Üç çocuk yap diyorsun, çayımızı almıyorsun' ve 'Özeli seven Başbakan' yazılı pankartlar ile Pazar Ak Parti İlçe Başkanlığı önünde toplandı. Burada konuşan ÇAYSEN Başkanı Recep Memişoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki konuşmasında, "Özel sektöre karışmam" dediğini hatırlatarak, "Şimdi özel sektör 70, hatta 65 kuruşa çay satın alıyor. Biz özel sektörün 1 TL 10 kuruşluk taban fiyatın altında yaş çay satın almasını istemiyoruz. Buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Ben çayımı özel sektöre satarken araya torpil koymak zorunda kalıyorum. Çaya verilen fiyattan memnun değiliz" dedi. Üreticiler daha sonra bardaklarla alana getirilen sıcak çayları Ak Parti İlçe Başkanlığı önüne döktü.

Fındıklı İlçesi’nde ise Tüm Köy Üreticileri Sendikası (TÜMKÖYSEN) üyesi bir grup ilçe meydanında toplandı. Üreticiler burada satamadıkları ve yanlarında getirdikleri çayların üzerine, 'Bu mevtadan razı mısınız?' pankartı yerleştirdi. ÇAYKUR’un çay alımlarında uyguladığı sınırlamalar ile özel sektör kuruluşlarının 1 lira 10 kuruşun altında çay satın almasını eleştiren üreticiler, daha sonra satamadıkları çayları alana döktü. Üreticiler 'ÇAYKUR özelleştirilemez' sloganları ile protestolarına son verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER